CKay ile dil bariyerine veda: "love nwantiti”

26 yaşındaki Nijeryalı emo-afrobeats yıldızı Chukwuka Ekweani, sahne adıyla CKay’in Afrikalı kökenini gururla sergileyen müzikleri hızla dünyaya yayılıyor. Bir doktor olan, aynı zamanda kilisede koro şefliği yapan bir baba ile hemşire bir annenin çocuğu olarak Kaduna’da büyüyen CKay, 10 yaşından önce piyano çalmayı ve müzik teorisine dair temel bilgileri öğrendiğini söylüyor. Küçük yaştan itibaren kulağını dolduran kilise tınıları ve Backstreet Boys, Westlife, Usher gibilerinin ürettiği dönemin popu aracılığıyla müzikle bağlantı kurduğunu düşünüyor. “Çok küçükken evdeki kumandayı alıp çalan müziklere eşlik ettiğimi hatırlıyorum. Daima bir yıldız olmak istedim.” diye anlattığı öyküsü, bir arkadaşından prodüksiyon işini öğrenmesi ve müzik alanında ilerlemek için Lagos’a taşınmasıyla sürüyor.

Müzisyen 2018’de yayımladığı “Container”ın Afrika’da ilgi görmesinin ardından Güney Afrika’dan Zlatan ve Moonchild Sanelly ile iş birlikleri ve sonunda ona en büyük hitini hediye eden CKay The First EP’si ile devam ediyor yoluna. Chukwuka, aşk ve şehvet temalı anlatılarına ses verdiği bu kayıtla, 2000’lerde filizlenen afrobeats kültürüne sonik katkılarda bulunduğuna inanıyor.

“love nwantiti” nasıl bu kadar popüler oldu?

“love nwantiti”nin belki de en büyük gücü, dinleyeni direkt yakalayan nakaratıydı. Afrika kıtasındaki bariz başarısının dışında Fransa, Japonya ve ABD gibi ülkeleri de etkilediği için çekiciliği hat safhada olan parça, özellikle olumlu tepki aldığı kilit pazarları hedefleyen single’ların paylaşılmasıyla küresel bir hite dönüşüverdi. Aralarında Fas’tan Elgrande Toto, Fransa’dan Franglish ve ABD’li Latin yıldız De La Ghetto’nun katkısı bulunan bir dizi remiksin yayımlanmasının dışında, hazırlanan Almanca ve İtalyanca versiyonları ile de şarkı, dil bariyerini parçalayarak tüm dünyada yankı bulmaya başladı. CKay’in amacı bölgeleri etki altına alarak yerkürenin her yerine sesini duyurmaktı.

“love nwantiti”, WizKid’in Tems iş birlikli “Essence”inden sonra 2021’de Billboard Hot 100’de yer alan Nijerya çıkışlı ikinci kayıt oldu. Parça geçtiğimiz ay ise Shazam’ın global listelerinde 1 numaraya yükselerek Lil Nas X, Ed Sheeran, Elton John, Dua Lipa, J Balvin, The Weeknd gibi pop ikonlarını geride bıraktı ve tüm dijital platformlarda 90 milyonun üzerinde dinlenmeye ulaştı, TikTok’ta viral olarak yayıldı.

Küresel hitinin ardından hız kesmeyen CKay’in, kendi topraklarından Davido’nun A Better Time albümünde Lil Baby, Sho Madjozi, Nicki Minaj ve daha fazlasıyla birlikte kredisi bulunmakta. Müzisyen, serbest bıraktığı son EP’si Boyfriend’i, “bir aşk şarkıları koleksiyonu”, kendisini ise “Afrika’nın sevgilisi” olarak tanımlıyor. Chukwuka’nın, “Müziğimde olabildiğince alışılmışın dışında olmaya ve insanlara daha önce hiç duymadıkları müzikler vermeye çalışıyorum. Boyfriend EP, kim olduğumun bir tanıtımı.” şeklinde özetlediği kayıtta ABD’den Amaarae, Brezilya’dan Bianca Costa ve Gana’dan KiDi ile ortaklıklar bulunuyor.

CKay’in en büyük umudu müziğinin onu Nijeryalı sanatçılar Burna Boy, WizKid ve Davido gibi küresel sahneye çıkarmaya devam etmesi ve böylece bu kıtanın dünyaya neler sunabileceğini göstermek.