Coolio (1963-2022)

90’lar rap sahnesinin en popüler figürlerinden biri olan Artis Leon Ivey Jr., ya da dünya çapında bilinen ismiyle Coolio, 59 yaşında hayatını kaybetti. Ölüm sebebi henüz açıklanmadı.


Pennsylvania doğumlu müzisyenin profesyonel kariyerindeki ilk adımlar, 1991’de ilk albümünü yayımlayan WC and the Maad Circle grubuyla atıldı. Sonrasında yoluna solo devam eden Coolio, başta “Gangsta’s Paradise” olmak üzere, “1, 2, 3, 4 (Sumpin’ New)”, “Fantastic Voyage” ve “C U When You Get There” gibi şarkılarıyla West Coast hip hop akımının 90’ların ikinci yarısında spot ışıklarının altına taşınmasında önemli rol oynadı. 1994’ten 2009’a kadar sekiz stüdyo albümü yayımladı. Altı kez aday gösterildiği Grammy Ödülleri’nde “Gangsta’s Paradise” ile En İyi Solo Rap Performansı kategorisinde zafere ulaştı.

Mikrofon başındaki yeteneklerinin yanı sıra oyunculuk performansıyla da pek çok kez kamera karşısına geçti. Aralarında Batman & Robin (1997), The Beat (2003) ve Daredevil (2003) gibi yapımların da bulunduğu bir filmografiye sahip. Televizyon kanadında da konuk oyuncu olarak katıldığı The Nanny, Malcolm & Eddie, Futurama, Joey gibi dizilerde karşımıza çıktı Coolio. 

Ölüm haberi, Trinity Artists International bünyesinde Coolio’nun menajerliğini üstlenen Sheila Finegan’ın basın açıklamasıyla duyuruldu. İlk kez Variety’nin paylaştığı metinde Coolio hakkında “Tanrı vergisi yeteneğiyle tüm dünyaya dokunan bir müzisyen” tanımı yapıldı ve müziğini dinleyen herkese teşekkür edildi.

Farklı yorumlarıyla “Gangsta’s Paradise”

1976 tarihli Stevie Wonder şarkısı “Pastime Paradise”dan alınmış sample üzerine kurgulanan “Gangsta’s Paradise” için R&B müzisyeni L.V. ile ortaklaştı Coolio. Parçanın şöhrete ulaşmasında Dangerous Minds (1995) filminin de önemli payı var elbet. Zamanlar ötesi bir efsaneye dönüşen şarkıya bugüne dek muhtemelen binlerce cover yapılmıştır. Bazı ilgi çekici yorumları hatırlayalım.

Battery (1996)

Alman synth-pop grubu Battery’nin Distance albümünde yer alan bir cover. Bugünlerde de benzer girişimler karşımıza çıkabilir.

Weird “Al” Yankovic (1998)

Yakında biyografik filmiyle gündemi meşgul edecek “Weird Al” Yankovic, parodi yorumlarının en bilindik örneklerinden birini “Amish Paradise” adıyla Coolio klasiği için yapmıştı.

Die Schlümpfe (1996)

Alman Şirinler, Gangsta’s Paradise söylüyor… 90’larda Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde varyasyonları yayımlanan Şirinler plaklarında buna benzer tuhaf mı tuhaf coverlar bulmanız mümkün.