Issey Miyake (1938-2022)

Moda tarihine kalıcı izler bırakan Japon tasarımcı Issey Miyake, 84 yaşında hayatını kaybetti. 1938 yılında Hiroshima’da doğan Miyake’nin karaciğer kanserine yenik düştüğü ve basına kapalı bir cenaze töreni düzenlendiği açıklandı.

Tokyo’daki Bunka Fashion College’da eğitim aldıktan sonra önce Paris’e, ardından da New York’a taşınan Issey Miyake; bu şehirlerde Hubert de Givenchy, Guy Laroche ve Geoffrey Beene gibilerine asistanlık yaptı. 1970’te ülkesine döndü ve Miyake Design Studio’yu hayata geçirdi.

Metal, plastik, kâğıt gibi materyalleri dönüştürdüğü ve teknolojiden de faydalandığı tasarımlarında kullandığı kumaş pileleme tekniğiyle 1980’lerde alanında çığır açan bir figüre evrildi Issey Miyake. Kumaşın kırışmasını engelleyen bu teknik, kendisini dünya çapında üne kavuşturan Pleats, Please koleksiyonunu beraberinde getirdi. Birer origamiyi andıran tasarımları; rahat giyimi ve vücudu kaplama biçimiyle üst düzey modayı sokak giyimiyle buluşturan bir hamle olarak yorumlandı.

Koleksiyonları dünyanın dört bir yanındaki müzelerde sergilenen Issey Miyake’nin özel tasarımlar yaptığı isimler arasında Steve Jobs, Grace Jones ve David Bowie var. Ayrıca erkek ve kadın giyiminin yanında, parfüm üretimleri de yaptı. Moda ve sanat dünyalarını kesiştiren pek çok iş birliğine imza atan Miyake, 1997’de moda endüstrisinden bireysel olarak çekildiğini açıkladı. Kurucusu olduğu markalar ise faaliyetlerini, yeni teknikler geliştirme motivasyonuyla sürdürüyor.

Meraklılarına bir de tavsiyemiz var. Taschen’in 2016’da farklı versiyonlarıyla yayımladığı Issey Miyake kitabı, efsanevi tasarımcının mirasına ilişkin en kapsamlı ve göz alıcı derlemelerden biri. Miyake Reality Lab tarafından tasarlanan limitli baskısı da ağız sulandırıyor.