Grace Jones anılarını, başkalarından önce kaleme alıyor: “I’ll Never Write My Memoirs”

Müzikten modaya, oyunculuğa, elinin dokunduğu her alanda fark yaratmış Grace Jones, bu kez bir kitapla karşımıza çıkıyor. I’ll Never Write My Memoirs ismini taşıyacak olan kitap, Jones’un hayatının çeşitli dönemlerinden anılardan oluşacak.

80’li yıllara damgasını vurmuş bir kadın. Aşırı dindar bir ailede, çok sıkı bir Hristiyan eğitime tutulmuş 18 yaşında bir kız olarak, modellik yapmak için Paris’e gelen Grace Jones çok erken yaşlarından itibaren Jerry Hall, Yves Saint Laurent, Loulou de la Falaise, Azzedine Alaia gibi döneminin efsanevi isimleriyle anılmaya başladı. Fotoğrafçı Jean Paul Goude’la imza attıkları provokatif fotoğraf serileriyle ikon statüsüne yükselen Jones, Andy Warhol’un ilham perisi, Studio 54’un gediklisi bir amazon olarak herkesin tanıdığı kadındı. Peki Jones’u hala merak edilir kılan, tuvalleri süsleyen boş yüzlerden ayıran ne? Göründüğü kadar vahşi bir kadınla mı karşı karşıyayız? Bizce öyle. 70’lerin sonunda disko müzikle başladığı kariyeri, 80lerin başında reggae ve new wave dokunuşlarıyla şekillendi. Müziğinin dışında, oyunculuğuyla da övgü toplamış, Hell : A Cyberpunk Thriller isimli video oyununda, Dennis Hopper, Stephanie Seymour gibi zamanının diğer kötü çocuklarıyla yer almış, çok yönlü biri Jones. Sahnede kostümlerini yırtıp çıkan, hipnotize eden bir sese, gerçek olduğuna inanmayabileceğiniz elmacık kemiklerine ve bambaşka bir enerjiye sahip. Her daim cesur, yenilikçi, ve deli dolu bir ruh diyebiliriz Jones için.Ve şimdi, asla can sıkmayan bu bukalemun kadın, anılarını kaleme alıyor. Kitabın ismi de manidar: I’ll Never Write My Memoirs. Jones’un bu başlığı seçme sebebi hiciv dolu Art Groupie şarkısı. İlk dizelerinde asla anılarını yazmayacağından çok emin olsa da, üstünden çok vakit geçmiş bir iddia. Jones, bir başkası yapmadan önce, hikayesini kendi diliyle anlatmak istemiş. Bize de bayıla bayıla okumak düşer! Kitap 29 Eylül’de yayımlanıyor, BBC’nin Grace Jones belgeseli de yolda, son sürat geliyor!

Grace_Jones_Cover_blog_embed

Bu yılın kalanında yayımlanacak müzisyen otobiyografileri yalnızca Grace Jones’un kitabıyla sınırlı değil. Creedence Clearwater Revival’ın kurucularından John Fogerty’nin  Fortunate Son: My Life, My Musi c, Elvis Costello’nun  Unfaithful Music & Disappearing Ink , seneler sonra bu yıl yeni bir albümle geri dönen Sleater-Kinney’den Carrie Brownstein’ın  Hunger Makes Me A Modern Girl  yakında piyasada olacak müzisyen otobiyografilerinden bazıları. Ayrıca Slipknot ve Stone Sour gruplarının solisti Corey Taylor da, modern dünyaya ilişkin düşüncelerini kaleme aldığı bir kitap yayımlıyor. Kitabın ismi de epey ilginç:  You’re Making Me Hate You: A Cantankerous Look at the Common Misconception That Humans Have Any Common Sense Left