“Coraline”ın canlı aksiyon uyarlaması söylentilerine Neil Gaiman’dan cevap

Fantastik edebiyatın ikonik yazarlarından Neil Gaiman, 2002’de yayımlanan novellası Coraline’ın canlı aksiyon uyarlamasına geleceğine dair internette dolaşan söylentilere son veren bir açıklama yaptı.

Henry Selick’in yönetmenliğini yaptığı Coraline’ın stop-motion uyarlaması, 2009 yılında yayınlanmıştı. Birçok ödüle layık görülen uyarlama, okurlar tarafından da övgü toplamıştı. Sosyal medya platformlarında eserin canlı aksiyon uyarlamasının yapılacağına yönelik söylentiler yayıldığında ise bazı hayranlar bunu pek hoş karşılamadı. Diğerleriyse iddiaları kabullenip oyuncu kadrosuna isim önermeye bile başladı. Onlara göre başrolde, Stranger Things’te Nancy Drew karakterini canlandıran Natalia Dyer yer almalıydı.

Ancak bütün bu iddiaların mesnetsiz ve tartışmaların yersiz olduğu Neil Gaiman’ın Twitter hesabından yaptığı açıklamayla ortaya çıktı. Gaiman’ın açıklaması şöyle:

“Eğer ‘Coraline’ın canlı aksiyon uyarlaması’ saçmalığının nereden çıktığını bilen varsa bana da link gönderebilir mi? Ben birbirinden duyum alan binlerce insandan başka bir şey göremiyorum.”

Yazı: Merve Coşkun