Courtney Barnett konserinde duymayı umduğumuz 5 şarkı

Avustralyalı müzisyen ve şarkı yazarı Courtney Barnett, Babylon’da sezonun son konserlerinden birini verecek. 18 Mayıs Cumartesi akşamı Garanti Caz Yeşili kapsamında gerçekleşecek konserde duymayı umduğumuz 5 şarkı ve anlattıkları…

Avant Gardener
(The Double EP: A Sea of Split Peas, 2013)

Alıştığımız Courtney Barnett şarkılarından biraz daha uzun olan “Avant Gardener”, müzisyenin hikâyeciliğinin gücüne dair somut örnekler taşıyor. Kendi deneyimlerinden yola çıkarak yazdığı şarkılarla samimi bir anlatı yakalayan Avustralyalı müzisyen, bahçesiyle ilgilenmek istediği bir gün geçirdiği panik atağın ardından hastaneye kaldırılmış. “Avant Gardener” da bundan yola çıkarak yazılmış bir şarkı.

Kim’s Caravan
(Sometimes I Sit And Think, And Sometimes I Just Sit, 2015)

Deniz kenarında güneşli bir günü konu eden mutlu şarkıları bir kenara bırakın. Courtney, arkadaşının karavanıyla gittiği bir sahilden dünyada ters giden her şeye sesleniyor. Tepede parlayan güneşin hissi daha çok kara bulutları andırıyor.

City Looks Pretty
(Tell Me How You Really Feel, 2018)

Courtney Barnett’ın yirmili yaşlarının başlarında yazmaya başladığı ve birkaç yılda tamamladığı şarkısı “City Looks Pretty”, yine şahsi deneyimlerinden yola çıkıyor. Üç haftalık bir depresyon sürecinde kendisini odasına hapseden ve dış dünyayla ilişkisini kesen Barnett, şarkısına şu sözlerle başlıyor: “Tüm aramalarını reddettiğim 23 gün boyunca içeride kaldıktan sonra şehir müthiş gözüküyor”

Elevator Operator
(Sometimes I Sit And Think, And Sometimes I Just Sit, 2015)

Barnett’in bu kez bir arkadaşının başına gelen garip bir olayı şarkılaştırdığı “Elevator Operator”, müzisyenin ilk uzunçaları Sometimes I Sit And Think, And Sometimes I Just Sit’in açılış şarkısı. Manzarayı sevdiği için apartmanların çatılarına çıkmayı alışkanlık edinmiş bir arkadaşının yanlış anlaşılmalar ve tedirginliklerle dolu bir randevusu şarkının ilham kaynağı olmuş. “Şarkı benim hislerim ya da yaşadıklarım hakkında değil, mesajını doğrudan yüzünüze vuruyor. Bu sebeple açılış şarkısı olmak için ideal.”

Nameless, Faceless
(Tell Me How You Really Feel, 2018)

Courtney Barnett’ın bu şarkıdaki gündemi internet trollleri. Kendi müziği hakkında yapılmış kötü bir yorumdan ilham alan müzisyen, bundan negatif mesajlar çıkarmaktansa bir karakter analizi yapmaya niyetlenmiş. “Muhtemelen yalnız ve kızgınsın, evinde karanlıkta oturuyorsun” sözleriyle tanımladığı troll’e adadığı bu şarkısında bir Margarat Atwood alıntısına da yer veriyor:
“Erkekler kadınların onlarla alay etmesinden, kadınlarsa erkeklerin onları öldürmesinden korkuyordu”