“Cusp” ile ergenliğin sarsıcı doğası üzerine

Geçtiğimiz Sundance Film Festivali’nden ödülle dönen; ergenliğin sarsıcı doğasıyla boğuşup özgürlük ve rıza gibi mefhumları keşfeden üç genç kızı odağına alan Cusp belgeselinin fragmanı yayımlandı. 

Hemen şuradan izlenenebilecek tanıtım, gün batımında, arkada Lil Peep çalarken karakterlerden birinin “Hepimizin kafası karmakarışık” demesiyle başlıyor. Film, ergenlik draması kılıfının altında gençlerin yalnızlığını ve bir yere ait olma ihtiyacını deşen bir yetişkin anlatısı aslında. Yaşamdaki yerimizi yaş gözetmeksizin sorgulatan Cusp’ın yönetmenleri Parker Hill ve Isabel Bethencourt. Haklarının Showtime tarafından kapıldığını ve prömiyer tarihinin 26 Kasım olarak duyurulduğunu da ekleyelim.

Evrensel yetişkinliğe geçişin çarpıcı bir hikâyesini sunan film, partilemekten başka yapacak çok az şeyin olduğu bir Teksas askeri kasabasındaki üç genç kızı takip ediyor: Brittney, Aaloni ve Autumn. Bu üç kız, Hill ve Bethencourt ile bir akşam tesadüfen karşılaşıp tanışıyor, arkadaş oluyorlar. Üstü örtülü şekilde gerçekleşen sohbetlerinde çocukken üçünün de cinsel şiddete maruz bırakıldığı hissediliyor – çoğunlukla ebeveynlerinin arkadaşları tarafından. Cusp, cinsel şiddetle mücadelenin, onu doğuran kültürle yüzleşmeden mümkün olmadığının altını çiziyor.

Yazı: Cerensu Bartu