İstemsizce gülümsetiyor: Turning Red üzerine

Oscar ödüllü kısa animasyon Bao’nun yönetmeni Domee Shi’nin yetiştiği kültürü ve ebeveyn-çocuk etkileşimlerini ilham bellediği ilk uzun metrajı, yine Pixar çatısında hayata geçti. Senaryosunu Julia Cho ve Sarah Streicher ile birlikte kaleme aldığı Turning Red; Rosalie Chiang ve Sandra Oh’nun başını çektiği bir seslendirme kadrosuna sahip.

Konu nedir?

13 yaşındaki Mei Lee, dominant bir kişilik yapısına sahip annesi Ming’e karşı hayatının dizginlerini eline almaya çalışırken, bir yandan da yaşadığı duygu değişimlerinin onu kırmızı bir pandaya dönüştürmesini engellemeye çalışıyor.

Zaman dilimi ve mekân 

2002 senesi. Kanada, Toronto. 

İlk intiba?

Buhranları, hissettiği aile baskısı, arkadaşlarla dünyayı kurtarabileceğine inancı, favori müzik grubuna olan hayranlığı, teknolojiye erişiminin kısıtlanması derken annesinin sorumluluk sahibi çocuğuyken ergenliğin karmaşasına adım atan Mei Lee’nin yaşadıklarında herkes kendinden bir şeyler bulabilir. Koltuğa geçtiğiniz ilk dakikadan itibaren zamanın nasıl geçtiğini unutmanızı sağlayan, keyifli bir seyirlik Turning Red.

Beklentileri nasıl karşıladı?

Beklentilerimi karşıladığına şüphe yok fakat yetişkinlere daha fazla hitap eden Pixar yapımlarıyla karşılaştırılmadan izlenmesini öneririm. Çok sorgulamadan eğlenmek, iyi vakit geçirmek istediğim bu günlerde ilaç gibi bir film oldu. İnsan bazen 13 yaşına dönüp birkaç saatliğine tüm sorunlarını geride bırakmak istiyor, değil mi? Turning Red de tam olarak bunu karşılıyor.

En çok neyi sevdin?

Artık dünyaca popüler K-Pop boy band’leri hayatımıza girmeden önce Blue, *NSYNC, Backstreet Boys gibi emsalleri olduğunu; onları deli gibi dinleyip, konserlerine gitmek için bir pandaya dönüşmeyi bile muhtemelen dert etmeyeceğimiz o eski günlere götürüyor, istemsizce gülümsetiyor.

Hayattaki en büyük derdimizin dışarıya çıkmak için aileden izin almak veya harçlık biriktirmek olduğu o günleri yaşadık, şu an birileri yaşamaya devam ediyor. Ming’in katı davranışları, kızının hayatını kendi arzularına göre yönlendirip sürekli onu zor duruma sokması insana şu soruyu sordurtuyor: Ebeveynler o yaş grubuna gerektiği gibi davranabiliyor mu? Dışarıdan küçük görünen dertlere sahip kocaman dünyalarını anlamak için yeterince çabalıyorlar mı? Hem çocukların hem yetişkinlerin izleyebileceği bir animasyona bu özeleştirileri sığdırmak değerli bana kalırsa.

Formu dolduran: Banu Üsküdarlı