Cyberpunk 2077 ve yaklaşan diğer video oyunu uyarlamaları

Yazı: Güven Yalın

Video oyunu uyarlamaları, son yıllarda da Hollywood gündeminde epey büyük yer kaplamakta. The Last of Us, Uncharted, Gran Turismo ve The Super Mario Bros. gibi yakın tarihli uyarlamaların ardından, canlı aksiyon Cyberpunk 2077 uyarlaması için de somut adımlar atıldı.

CD Projekt RED’in ilk duyurusunu 2012’de yaptığımı Cyberpunk 2077 oyunu, yıllarca ertelenip, devasa bir beklenti yaratıldıktan sonra Aralık 2020’de yayımlandı. Distopik bir açık dünya oyunu olan Cyberpunk 2077, bir kanun kaçağı olan V karakterini merkezine alıyor. Çeteler ve büyük şirketlerin hüküm sürdüğü Night City isimli devasa bir şehirde geçiyor. Sibernetik geliştirmeler, hack ve dövüş yetenekleri, türlü silahlar ve kıyafetlerle V’yi daha donanımlı bir hâle getirip zorlu görevleri gerçekleştirmeye çalışıyorsunuz. 

Netflix’in izleyicilerini Night City’nin suç ve ileri teknolojiyle donatılmış sokaklarına davet ettiği 10 bölümlük anime dizisi Cyberpunk: Edgerunners’ın da beklentileri karşılamış olması, fenomen oyunun sinematik uyarlaması için yapımcıların elini güçlendiren unsurlardan. CD Projekt RED ekibi, Night City’yi kanlı canlı hâle getirmek için Anonymous Content ile ortaklaştıklarını duyurdu. Aralarında Spotlight, The Revenant gibi Oscar ödüllü filmler ile True Detective ve Mr Robot gibi hit dizilerin de bulunduğu bir portfolyoya sahip prodüksiyon şirketi adına Garrett Kemble, David Levine, Ryan Schwartz ve Bard Dorros’un yapımcı suitinde yerini alacağı açıklandı. Fakat Cyberpunk 2077 için bir film mi yoksa dizi mi planlandığı henüz bilinmiyor.

26 Eylül’de piyasaya çıkan Phantom Liberty adlı DLC ile pek çok oyun içi yeniliği kullanıma sokan CD Projekt RED’in Cyberpunk 2077 evrenini genişletmek için pek çok büyük ölçekli planı var anlaşılan. 


Gündemdeki bazı başka video oyunu uyarlamaları

God of War

PlayStation’ın en popüler antik mitoloji serisi God Of War da bir diziye uyarlanacak. Children of Men filminin Oscar adayı yazarları Mark Fergus ve Hawk Ostyby, senaryoyu kaleme alıyor. Showrunner künyesinde ise The Wheel of Time ile tanınan Rafe Judkins var. Yapımcı kadrosunda yer alan bir diğer isim de son iyi oyunun yapımcısı ve kreatif direktörü Cory Barlog.

Ghost of Tsushima

John Wick yönetmeni Chad Stahelski’nin tutku projesi olarak duyurduğu Ghost of Tsushima filmi, video oyunu âleminde en büyük merak uyandıran hadiselerden biri şüphesiz. Son olarak ağustos ayının sonlarında Happy, Sad, Confused podcast’ine konuşan Stahelski, oyunun Japon mitolojileri ekseninde gelişen anlatısının evrensel anlamlar taşıdığını vurgulamıştı. Hâlihazırda Kurosawa Mode seçeneği ile iyiden iyiye bir sinematik deneyime evrilen oyunun film uyarlamasına dair çalışmaların sürdüğü biliniyor.

System Shock

Bir başka cyberpunk anlatısı daha dizi uyarlamasına kavuşmak üzere. 2072 yılında bir uzay istasyonuna götüren 90’ların kült oyunu System Shock, Binge ve Nightdive Studios ortaklığıyla ekrana taşınacak. Yoldan çıkan yapay zekâya karşı mücadele edilen oyunun, günümüze nasıl uyarlanacağı da merak konusu elbette. Proje 2021’den beri masada fakat künyeye dair somut bilgiler henüz paylaşılmadı.

Minecraft: The Movie

Napoleon Dynamite yönetmeni Jared Hess rejide; Pedro Pascal ve Jason Momoa başrollerde. Yıllar içinde kendi başına bir sektöre evrilen, oyun streamer’larının favorisi Minecraft’ın şaşalı bir prodüksiyonla film dünyasına uzanacağına şüphe yok. En başlarda yönetmen koltuğu için Shawn Levy’nin ismi geçse de Minecraft yaratıcıları ile yaşanan fikir ayrılıklarının sonunda proje Jared Hess’e teslim edilmiş. 

Duke Nukem

1991 çıkışlı platform oyunu Duke Nukem’in film uyarlaması için dümene geçen isimler, Cobra Kai dizisinin yaratıcıları Josh Heald, Jon Hurwitz ve Hayden Schlossberg. Nostaljiyle haşır neşir isimler yani… 90’ların en ikonik video oyunu karakterlerinden biri olan ajan Duke Nukem’i canlandırması için konuşulan isimlerin başında eski güreşçi John Cena geliyor.