Cymande efsanesi yeni albüm ve belgeselle dönüyor

1971’de Londra’da Afro-Karayip müzisyenler tarafından kurulan psikedelik funk kolektifi Cymande, ismini bilmiyor olsanız da çeşitli melodilerine mutlaka aşina olduğunuz gruplardan. 70’lerin ortasında dağılan ve 2010’larda tekrardan bir araya gelen Cymande’nin parçaları, 30 yılı aşkındır onlarca hip hop prodüktörü ya da DJ tarafından da samplelanıyor. 

Funk, Afrika müzikleri, reggae, calypso gibi elementlerin kesiştiği müziklerine “nyah-rock” adını veren ve bu türün öncüsü olarak da kabul edilen Cymande, 2015 tarihli A Simple Act of Faith’le kendini hatırlatmasının ardından heyecan verici haberlerle gündemimizde.

Gelişmelerin ilki, ekibin yeni albümüne dair. Henüz detayları bilinmese de Cymande üyelerinin uzun bir aranın ardından bir stüdyo albümü üzerine çalıştığı biliniyor. Üstelik IDLES, John Grant, Laura Marling, Cigarettes After Sex gibi isimleri kataloğunda bulunduran Partisan Records ile anlaştılar.

Mark Ronson, Khruangbin ve dahası Cymande’yi anlatıyor

Efsanevi ekibin geri dönüşünü taçlandıracak bir belgesel de çekildi. “Onlar dursa da müzikleri büyümeye devam etti. Biraz daha çalmak için geri döndüler.” açıklamasıyla duyurulan Getting It Back: The Story Of Cymande belgeseli, prömiyerini geçtiğimiz günlerde SXSW festivalinde yaptı. Yönetmen koltuğunda daha önce Wayne Rooney, Roy Keane, Gary Lineker gibi futbol efsanelerini konu eden yapımlara imza atmış Tim MacKenzie-Smith var. Belgesel Cymande üyelerinin politik duruşları, 70’ler İngiltere’sinde toplumsal çarpıklıklarla mücadelelerini ve çığır açan müziklerinin bugüne dek De La Soul, Fugees, Queen Latifah gibi hip hop yıldızlarının prodüksiyonlarına nasıl sızdığını anlatacak. Nitekim belgesel “Kültür, tarih, barış ve funk belgeseli” olarak tanımlanıyor.

Arşiv görüntülerinin yanı sıra grup üyeleri Cut Chemist, Mark Ronson, Khruangbin, Jim James gibileriyle yapılmış röportajların da yer aldığı belgeselin ilk tanıtım klibi burada. 

Yazı: Asu Uysal