Daft Punk külliyatından fotoğraflar ve sample hikâyeleri

28 yıllık sonik macerasına 22 Şubat 2021 günü son verdiğini duyurarak bizleri derin duygulara gark eden Daft Punk, 90’ların başında bir DJ ikilisi olarak yola koyulmuştu. Nitekim müzik dünyasında yeni trendlerin başlamasına sebep olan prodüksiyonlarını, usta işi sample yetenekleriyle parlattılar. Bu anlamda hemen her Daft Punk parçası, müzik tarihinin farklı dönem ve akımlarından nefis keşifler yapma şansı sunuyor. 

Daft Punk’ın beklenmedik vedasının ardından sample haritalarımızı masaya çıkardık. 5 Daft Punk parçasına hayat veren 5 leziz sample’dan oluşan seçkimize, grubun erken döneminden fotoğraflar eşlik ediyor.

Fotoğraf: Aude Prieur, 1992
Aerodynamic
Sample: Sister Sledge – IL Macquillage Lady

Daft Punk’ın 2001 albümü Discovery’de yer alan parça, albümden yayımlanan diğer klipler gibi Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem’dan sahneler izlediğimiz bir videoya sahip. Kozmik bir funk groove’u üzerine kurulu parçada disco efsanesi Sister Sledge’in The Sisters (1982) albümünden “IL Macquillage Lady”nin 9. saniyesi itibariyle duyabileceğiniz kesit kullanılmış.

Fotoğraf: Antonio Petonzio, 1997
Robot Rock
Sample: Breakwater – Release The Beast

En büyük Daft Punk hitlerinden biri “Robot Rock”, Sister Sledge gibi 70’ler Philadelphia’sının funk ve disco âleminden Breakwater’ın ikinci ve son albümü Splashdown’da (1980) yer alan “Release The Beast”in çarpıcı riffleri üzerine inşa edilmiş. Tabii şarkının funk damarını robotik bir şekilde yeniden ele alarak.

Fotoğraf: Mick Hutson, 1997
The Brainwasher
Sample: Black Sabbath – Iron Man

Tamam, bu o kadar büyük bir sürpriz değil, kabul ediyoruz. Human After All albümünün baş döndürücü techno harikası “The Brainwasher”ın girişinde Black Sabbath klasiği “Iron Man”in kickleri, Tony Iommi’nin gitar feedbacklerini ve Ozzy’nin deforme edilmiş vokallerini duyuyoruz. 

Fotoğraf: Steve Double, 1997
Harder, Better, Faster, Stronger
Sample: Edwin Birdsong – Cola Bottle Baby

2019’da hayatını kaybeden Amerikalı funk klavyecisi Edwin Birdsong’un 1979 çıkışlı, kendi ismini taşıyan albümünde vücudunu kola şişesine benzettiği bir kadın için yazdığı kıvrak bir dans şarkısı. Şarkının mesajını değiştirerek sertleştirmenin, iyileştirmenin, hızlandırmanın, güçlendirmenin iyi bir fikir olduğuna kanaat getirmiş Daft Punk. Çok da iyi etmiş.

Fotoğraf: Perou, 2001
Contact
Sample: The Sherbs – We Ride Tonight

2013’te yayımlanan son Daft Punk albümü Random Access Memories’de yer alan bu şarkıda, kariyerinin zirvesini 70’lerde gören Avustralyalı grup The Sherbs’ün (Sherbet ismiyle de tanınıyorlar) “We Ride Tonight” şarkısının dramatik synth melodilerini duymak mümkün. “Contact”te kullanılan konuşmalarsa NASA’nın 16. ve 17. Apollo görevlerindeki astronotların ses kayıtları.


Yükleniyor...