Irma Vep dizisinin müzikleri Thomas Bangalter’e emanet

Pek verimli filmografisine Personal Shopper (2016), Irma Vep (1996), Clouds of Sils Maria (2014), Fin août début septembre (1998), L’heure d’été (2008) gibi kalburüstü duraklar sığdıran Olivier Assayas, günümüz Fransa sinemasının auteur mertebesindeki yeteneklerinden. Kariyerini sinema üzerine inşa eden yönetmen, Venezüellalı devrimci Ilich Ramírez Sánchez’in biyografisi Carlos (2010) ile televizyon dünyasında da varlık göstermiş; reji çalışmasıyla bir Emmy adaylığı elde etmişti. Sırada ise en meşhur filmlerinden birinin, Irma Vep’in dizi uyarlaması var.

Advertisement

Olivier Assayas’ın 90’lar Fransız film endüstrisine dair taşlamasında, 1915 yapımı klasik Les vampires filmini yeniden çekme niyetinde olan ama aradığı oyuncuyu bir türlü bulamayan, nihayetinde Hong Konglu Maggie Cheung ile el sıkışan bir yönetmeni takip ediyorduk. Lateks kıyafetler içinde gizemli bir femme fatale rolünü canlandıran ve Fransızca bilmeyen Cheung’un yaşadığı trajikomik olaylar, anlatının merkezindeydi. Prömiyerini Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde gerçekleştiren yapım, Fransa sinemasının farklı dönemlerine yaptığı göndermelerle de takdir toplamıştı.

Irma Vep (1996)

Geçtiğimiz yıllarda duyurulan Irma Vep dizisi için In the Mood for Love ile akıllara kazınmış Maggie Cheung’un rolünü Alicia Vikander devraldı ve bir kez daha Fransa’daki film endüstrisine eleştirel bir bakış getirildi. Bu kez ABD asıllı bir film yıldızını, kendisi ve oynadığı karakter arasındaki sınırlar belirsizleşirken göreceğiz. “Kurgu ile gerçek, yapaylık ve özgünlük, sanat ve yaşamın arasında yatan belli belirsiz zemini gözler önüne serecek bir yapım” olarak tanımlanıyor 2022 model Irma Vep.

6 Haziran’da yayımlanması beklenen dizi heyecan verici bir gelişmeyle gündemimizde. Centre National du Cinema, Irma Vep’in müziklerini yapan ismin, 90’lardan bugüne dans müziğine yön veren gruplardan olan ve geçtiğimiz sene dağıldığı duyurulan Daft Punk’ın üyesi Thomas Bangalter olduğunu duyurdu. Daha önce Gaspar Noé filmleri Irréversible ve Enter the Void’de bireysel, 2010 yapımı Tron’da ise Daft Punk olarak besteler üreten Bangalter, kariyerinin yeni dönemecinde film ve dizi müziklerine ağırlık verecek gibi. Zira yeni Cédric Klapisch çalışması En corps’un da künyesinde yer aldığını biliyoruz.

Yapım şirketi A24 etiketi taşıması ve HBO Max’de yayımlanacak olmasının yanı sıra Thomas Bangalter bestelerini işiteceğimiz Irma Vep dizisi için beklentileri şimdiden yükseltmek yanlış olmasa gerek.