Neil Gaiman uyarlaması Dead Boy Detectives, ilk sezon siparişini kaptı

Netflix’in The Sandman uyarlaması için bekleyiş sürüyor. Henüz resmî bir açıklama gelmese de söylentiler, dizinin haziran ayında prömiyer yapacağına işaret etmekte. Neil Gaiman evreninden yaklaşan başka bir uyarlama daha var: Dead Boy Detectives


İlk olarak 1991’de Sandman #25 sayfalarında çizgi roman âlemine adım atan ve sonra birçok farklı DC / Vertigo serisinde karşımıza çıkan Dead Boy Detectivese odaklanacak yeni dizi hakkında ilk iddialar geçtiğimiz yıl ortaya atılmıştı. Son gelişmeler, HBO Max’in sekiz bölümlük ilk sezon siparişini verdiği yönünde. 

Öldükten sonra dünyayı terk etmeyip, buradaki kimi doğaüstü güçlerle işlenen suçları aydınlatmak üzere dedektiflik yapmaya başlayan iki arkadaş Charles Rowland ve Edwin Paine odakta olacak. Kendi roman ve çizgi romanlarının sinematik uyarlamalarında senarist ya da yapımcı olarak künyede görmeye alışkın olduğumuz Neil Gaiman ise projede yok.

Dead Boy Detectives, HBO Max’te yayımlanan bir diğer çizgi roman uyarlaması Doom Patrolın bir spin-off’u olacak. Zira bu iki karakter, dizide de mevcut. Charles Rowland’ı Game of Thrones’da Ned Stark’ın gençliğini oynayan Sebastian Croft; Edwin Payne karakterini de Ty Tennant canlandırmıştı. Fakat bu iki oyuncu Dead Boy Detectives kadrosunda yok. Başroller ​​George Rexstrew ve Jayden Revri ikilisinin.

Dizide izleyeceğimiz diğer oyuncular arasında Kassius Nelson (Last Night in Soho), Briana Cuoco (The Flight Attendant) ve Yuyu Kitamura (The Expatriates) da bulunuyor. Ayrıca Doom Patrol’da Night Nurse’e hayat veren Ruth Connell de aynı karakterle karşımıza çıkacak.

dead boy detectives neil gaiman

HBO Max, bu uyarlamayı The Flight Attendant ile Emmy’ye aday olan Steve Yockey ve Doom Patrol senaristi Jeremy Carver’a teslim etmiş. Hayaletler ve tüyleri diken diken edecek unsurlarla bezeli bir dedektif anlatısı sunacak dizinin henüz netleşmiş bir prodüksiyon takvimi yok.

Steve Yockey, söz konusu çizgi romana uzun zamandır saplantılı şekilde bağlı olduğunu; dolayısıyla bunun kendisi için gerçek anlamda bir tutku projesi olduğunu söylüyor. Hem DC Comics hem HBO Max’in kendilerine tuhaf, vahşi ve tedirgin edici bir dizi yaratmak için alan tanıdığını, sonucun da her şeyiyle karanlık bir eğlence olacağını ifade etmiş.

Neil Gaiman tarafından yaratılmış karakter ve ortamların ekrana taşınmasının pek de kolay olmadığını American Gods dizisinin yarattığı hayal kırıklığıyla bir kez daha görmüştük. Yapımcıların bu tür girişimlerden dersler aldığı umuduyla, Dead Boy Detectives için geri sayıma başladık.