“American Gods” için kaçınılmaz sona gelindi

STARZ’ın Neil Gaiman uyarlaması American Gods, 21 Mart’ta yayımlanan üçüncü sezon final bölümünün ardından ekranlara veda etti. Fantastik dizi, sıkı Gaiman hayranları için büyük oranda sınıfta kalan kurgusu ve üç sezondur yokuş aşağı devam eden ratinglerinin yanı sıra prodüksiyon ekibinin sıklıkla değişmesiyle de gündemdeydi.

Neler yaşandı?

Bryan Fuller ve Michael Green’in yarattığı 2017 tarihli ilk sezon, bu evrene yabancı olanlar için fazlasıyla kafa karıştırıcı olsa da müthiş görselliğiyle övgüler toplamıştı. İkinci sezon hazırlıklarında kanal yönetimi ve yaratıcı ekip arasında yaşanan fikir ayrılıklarının ardından Fuller ve Green projeyi terk etmiş, sezon Jesse Alexander ve Neil Gaiman’a teslim edilmişti. Gaiman’ın bu rolü yeterince aktif bir şekilde üstlenmediği söylentileri sızmış, sezon da büyük bir rötarla 2019 baharında yayına girmişti.

Ian McShane ve Ricky Whittle’ı başrollerinde izlediğimiz dizi, üç sezonluk serüveninde oyuncu kadrosunda yaşanan problemlerle de konuşuldu. Fan favorisi Anansi’yi canlandıran Orlando Jones’un yapımcılarla karakteri üzerine yaşadığı tartışmalar büyük yankı uyandırmıştı. Dizinin ABD’deki Siyah aktivizmine değindiği olay örgüsünün temelinde konumlanan karakterin, “Siyahlar için doğru mesajlar vermediği” yönünde fikir belirten yapımcılar, Orlando Jones’un diziden ayrılmasına ve sosyal medyada isyanını dillendirmesine sebep olmuştu. Nitekim Anansi, üçüncü sezonda eksikliği en çok hissedilen karakterlerin başında geliyor.

Fuller ve Green ikilisinin projeden çekilmesinin ardından American Gods’tan ayrılan Gillian Anderson ve Kristin Chenoweth’in ardından, üçüncü sezon öncesi Mousa Kraish ve Kahyun Kim’in de bu evrene veda etmesi, dizinin tutarlı bir seyir deneyimi yaşatmasının önüne geçen faktörlerden.

Üçüncü sezonun ilk dört bölümü yayımlandıktan sonra, oyuncu kadrosunda yer alan Marilyn Manson hakkında çıkan taciz ve cinsel şiddet suçlamalarıyla kalan bölümlerin kurgusunda yeniliğe gidildi ve Manson’ın karakteri Johan Wengren, apar topar diziden ayıklandı.

Tüm bu tartışmaların ardında STARZ’ın American Gods için final niyetinde bir TV filmi çekmeyi planladığına yönelik dedikodular da var. Neil Gaiman’ın otuz yıldır beklenen Sandman uyarlaması için harika bir kadroyla çalışmaya koyulmuş olduğunu düşünecek olursak; bu ihtimalin yakın gelecekte gerçekleşmesi pek mümkün gözükmüyor.