Neil Gaiman’ın “Sandman” evreni günümüze nasıl uyarlanacak?

Neil Gaiman’ın 1989’dan bu yana farklı serilerle genişleyen Sandman evreninin epeydir beklenen sinematik uyarlamasına yakında kavuşacağız. Netflix’te yayımlanacak ve Gaiman’ın da yaratıcı ekipte yer alacağı dizinin ilk sezonuna dair kimi ipuçları, yazarın comicbook.com’a verdiği röportajda ortaya çıktı.

Hem teknolojik açıdan hem de zamanlama olarak hayallerini süsleyen Sandman uyarlaması için doğru zaman olduğunun altını çizen Gaiman, günümüzde geçecek bir anlatıyla karşılaşacağımızın sinyallerini verdi. “Diyelim ki Sandman’i 2020’de yazmaya başladım; neleri değiştirirdik? Kimi karakterlerin cinsiyeti ne olurdu? Neler yaşanırdı?” sorularını ortaya atan yazar, fantastik öyküsünün 21. yüzyılda yankılanacağı bir diziye işaret etti. Yaklaşık 30 yıldır birçok kişinin bu projeyi hayata geçirmek için çabaladığını vurgulayan Gaiman, görsel efektlerle dolu 100 milyon dolar bütçeli bir yetişkin filminin uzun yıllar yapımcılar için riskli bir proje olduğuna değindi. Bu anlamda Netflix’le yapılan iş birliğiyle uzun formatta bir anlatı yaratmanın, Sandman için en doğru platform olacağını söylüyor Neil Gaiman.

David S. Goyer ve Allan Heinberg’le birlikte yapımcılığını üstlendiği dizide anlatıcı olarak da yer alacak Gaiman, ilk sezonun 10 bölümden oluşacağını ve serinin ilk iki kitabı olan Preludes and Nocturnes ve The Doll’s House’un senaryonun temelini oluşturacağını açıkladı. “Daha önceleri kimse bunu yapmamıza izin vermezdi, şimdi dünya buna hazır” sözleriyle heyecanı körükleyen Gaiman, prodüksiyon tasarımına dair ilk görsellerden fazlasıyla etkilendiğini söyleyerek, çizgi romanların estetiğine sadık kalan bir dizi için çalıştıkları konusunda yüreklere su serpti.

Henüz canlı aksiyon The Sandman dizisine ne zaman kavuşacağımız netleşmiş olmasa da, fantastik serinin hayranlarını epey heyecanlandıran bir radyo tiyatrosu projesi yaklaşıyor. 15 Temmuz’da Audible Inc. prodüksiyonuyla yayımlanacak sesli kitap serisi için James McAvoy, Michael Sheen, Riz Ahmed, Kat Dennings, Andy Serkis gibi isimler mikrofon başına geçti. İlk iştah açıcı da hemen aşağıda.