Akira Kurosawa’nın 1950 tarihli başyapıtı “Raşomon”un dizi uyarlaması yolda

HBO Max kataloğu merak uyandıran yapımlarla genişlemeye devam ediyor. Hazırlıklarına 2018’de başlanan Akira Kurosawa uyarlaması Raşomon için HBO Max; The Americans ve The Haunting of Hill House gibi başarılı işlerin arkasındaki yapım şirketi Amblin Television’la çalışacak. Billy Ray ve Virgil Williams tarafından hazırlanacak senaryo; Kurosawa’nın yaptığı gibi, Ryunosuke Akutagawa’nın iki kısa öyküsü, Rashomonn ve In the Grove’u baz alacak.

HBO’nun açıklamalarına göre dizi, Kurosawa filminin doğrudan bir uyarlaması olmayacak. 12. yüzyıl Japonya’sında geçen filmin aksine dizi, günümüzde; bir cinayetin ardındaki gizemin, birden fazla karakterin çelişkili anlatımlarıyla çözülmeye çalışıldığı bir olay örgüsünde kurgulanacak. 

Raşomon, bir cinayet gizemi olmanın ötesinde; öznel ve tek taraflı geleneksel sinema anlatımına karşı bir devrimin temsilcisi. Kurosawa’nın 70 yıl önce yarattığı Raşomon, bu anlamda sinema dünyasında bırakılan en değerli miraslardan biri olarak görülüyor. Yeni dizinin de öznel bakış açısına karşı asırlık nesnel gerçeklik temasını modern dünyaya nasıl uyarlayacağı merak uyandırıyor.

Kurosawa ve ikonik filmi Raşomon üzerine son zamanlarda yapılan bir diğer iş; Profesör Paul Anderer’ın, Akira Kurosawa ve film üzerine analizlerde bulunduğu kitabı, Kurosawa’nın Raşomon’u. Geçtiğimiz ay Can Yayınları tarafından satışa sunulan kitaba dair detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı: İpek Temizkan

Yükleniyor...