“Dune” yapımcıları, Warner Bros.’un streaming açılımından endişeli

Warner Bros.’un yapımlarını sinemalarla eş zamanlı olarak streaming platformlarında dolaşıma sokma kararı, film yapımcılarının ve yönetmenlerin eleştirilerini beraberinde getirmişti. Wonder Woman 1984’un geçtiğimiz günlerde ABD’de hem sinema salonlarında hem de HBO Max’te gösterime girmesinin ardından tartışmalar sürüyor.

Alınan karara tepkisini topyekûn ortaya koyan ve sinema salonlarını kurtaracağı vadedilen Tenet ile tartışmaların odağında konumlanan Christopher Nolan’ın ardından, Denis Villeneuve da Variety’ye yazdığı mektupla konuya dair fikirlerini dillendirdi. 

Yönetmen, Warner Bros.’un sahibi AT&T’nin, izleyicinin dikkatini çekmek uğruna umutsuz bir girişim içerisinde olduğu görüşünde. Nitekim Villeneuve, HBO Max’in başarısız gidişatından dem vurarak, bu açıklamasını Warner Bros.’un 2021 filmlerini feda ettiği iddiasına kadar taşıdı. 

Vaziyet böyle olunca Legendary Entertainment cephesinde suların durulmadığı açığa çıktı. Ekip, Dune’un tüm organizasyonunun perdede gösterilmek üzere düzenlendiğine dikkat çekerken; Warner Bros.’un filmi HBO Max’e göndermeye karar vermesi hâlinde haklarında yasal işlem başlatacaklarını ifade etti.  Zira ortaya çıkan dağıtım stratejisi yeniliğinden neredeyse son âna kadar haberdar olmadıklarını dile getiren Legendary, bahsi geçen değişimin sinema sektörü için umulan gelişim güzergâhına zarar vereceğini açıklamıştı.  

Filmin vizyon tarihi şu an için 1 Ekim 2021. Eylül ayında paylaşılan ilk fragman hemen aşağıda.

Yazı: Melike Karabaş