Dame Diana Rigg (1938 - 2020)

Yeni neslin ismini Game of Thrones’da hayat verdiği ikonik Olenna Tyrell karakteriyle ezberlediği İngiliz oyuncu Diana Rigg, kanserle savaşının ardından 82 yaşında hayata veda etti. Geriye tiyatro sahnelerini, beyazperdeyi ve televizyonu kapsayan, uzun ve seçkin bir kariyer bıraktı.

Enid Diana Elizabeth Rigg, 20 Temmuz 1938’de Doncaster yakınlarında doğdu. Henüz çocuk yaşlarda, demiryolu mühendisi olan babasının işi nedeniyle Hindistan’a gitti. Savaştan sonra İngiltere’ye döndüğünde, ikinci dil olarak Hintçe konuşmaktaydı. Yorkshire’da bir kilise tarafından işletilen yatılı okula yollandı, kendini bambaşka bir dünyada buldu. Daha sonra bu yıllar için “Sudan çıkmış bir balık gibi hissetmiştim” diyecek, bu deneyimin karakter yaratabilme yeteneğine katkısı üzerine açıklamalarda bulunacaktı.

1955’te okulu bıraktıktan sonra Kraliyet Dramatik Sanat Akademisi’nde oyuncu olarak eğitim aldı. İlk profesyonel çıkışını Bertolt Brecht’in The Caucasian Chalk Circle prodüksiyonunda yaptı. Bir dizi oyunda rol aldığı Royal Shakespeare Company’ye katılacak, King Lear‘ın turne prodüksiyonunda Cordelia’yı canlandırmasıyla övgü dolu yorumlar alacaktı.

1965’te The Avengers dizisinin seçmelerine katıldı ve hem ekran karizması, hem de güçlü mizah anlayışı sayesinde rolü kaptı. İlk bölümlerde kameramanlardan bile daha az ücret aldığını keşfetmesi yapımcılara meydan okumasına sebep oldu, Rigg kısa sürede hakkı olan ücreti almayı başardı. Bu rol ona uluslararası bir ün getirdi ve 60’ların en büyük sembollerinden biri olarak görülmesini sağladı. Becerikli, kendine güvenen, havalı Emma Peel karakteri Rigg’e birçok hayran kazandırdı. 

Kalabalıkların dikkatini çekmemek için zaman zaman gittiği mekânların tuvaletlerinde saklanmak zorunda kalan oyuncu, hem sahne tozunu çok özlemesi hem mahremiyetinin ihlâl edildiğini düşünmesi nedeniyle iki yıl içinde The Avengers dizisinden ayrıldı. Gelen teklifle James Bond evrenine geçiş yaptı ve Her Majesty’s Secret Service filminde George Lazenby’nin karşısında rol aldı. Bond ile evlenen ilk kadın karakter olarak hatırlanabilecek Tracy’yi canlandırdı.

Pek özlediği sahnelere Abelard and Heloise oyunuyla geri döndü ve performansıyla Tony Ödülleri’ne aday gösterildi. National Theatre Company’de birçok kez başrol karakterlere hayat verdi, The Misanthrope oyunuyla ikinci Tony adaylığını elde etti. 1990’da, BBC draması Mother Love‘daki takıntılı bir anne rolüyle Bafta, 1994’te Medea’daki performansıyla Tony’yi evine götürdü. Bu başarıları ona Britanya İmparatorluk Nişanı kazandırdı, “Dame” unvanı elde etti. Rebecca’nın televizyon uyarlamasında canlandırdığı Bayan Danvers rolü ise Emmy ile buluşmasını sağladı.

2013 yılında, Mark Gatiss’in kendisi için özel olarak yazdığı “The Crimson Horror” adlı Doctor Who bölümünde yer aldı. Diana Rigg 70’li yaşlarına geldiğinde, HBO’nun fantastik epik dizisi Game of Thrones‘da yer alan seçkin aktörlerin arasına katıldı ve 4 adet Emmy adaylığı kazandı. Ölümünden kısa bir süre öncesine kadar büyük bir iş aşkıyla çalışmaya devam ediyordu.

2010’larda dahi kendisine gönderilmeye devam eden The Avengers fotoğraflarını imzalamayı kararlı bir şekilde reddeden aktris, başta tiyatro kariyeri olmak üzere, hayat verdiği dişli rollerle hatırlanmak istemekteydi.

Yazı: Merdan Çaba Geçer