Damon Albarn, Mali'de "yerel kral" ilan edildi

Damon Albarn, müzikal kariyeri boyunca İngiltere’den sonra en sık bulunduğu ülke olan Mali’de “yerel kral” ünvanına layık görüldü.

Yirmi yılı aşkın zamandır aktif olarak müzik hayatına devam eden Damon Albarn, Blur ve Gorillaz başta olmak üzere The Good, The Bad & The Queen, Rocket Juice & The Moon ve en önemli projelerinden biri olan African Express ile karşımıza çıkmıştı. Son 4-5 yıldır birçok Afrikalı müzisyenin bindiği trenin İngiltere’nin çeşitli bölgelerinde konserler vermesini sağlayan Damon Albarn, bu bölgedeki deneyimli müzisyenlerle de yakın dost olmuştu. Mali Music, Songhoy Blues, Afel Bocoum, Toumani Diabate gibi isimlerle birlikte çalışmalar yapan Albarn, çeşitli müzisyenlerle birlikte yer aldığı albümler de yayınlamıştı.

Geçtiğimiz aylarda Mali’nin Bamako şehrinde yaşanan terör saldırılarının ardından şehre giderek sahne alan Damon Albarn’a, ülkedeki müzik sahnesine yaptığı desteğe her şeye rağmen devam ettiğini de göstermişti. Verdiği bir röportajda, müziğin öneminden bahseden Albarn ile birlikte Mali’ye giden isimler arasında Tony Allen da yer alıyordu.

Mali’de bugünden itibaren artık “yerel kral” olarak anılacak olan Damon Albarn’ın ismi, ayrıca, şehirdeki müzik okullarından birindeki sınıflardan birine verildi. “Bu tip şeylere alışık değilim ama tabi ki bir müzik ve dans okulunda yer alan sınıfa ismimin verilmesi fantastik bir şey” açıklamasını yapan İngiliz müzisyenin BBC’ye yaptığı açıklamanın tamamını aşağıdaki bağlantıdan dinleyebilirsiniz.

screen-shot-2016-02-20-at-5-47-40-pm