Damon Lindelof, Star Wars evreninden ayrıldı

Yazı: Melis Tire

Şu sıralar The Mandalorian’ın 3. sezonuyla yeni bir heyecan dalgası yaratan Star Wars evreninde sinematik yapımlara ilişkin çalışmalar da sürmekte. Peşi sıra önümüze çıkan Andor, Obi-Wan, The Book of Boba Fett ve yaklaşan Ahsoka dizilerinin tabiri yerindeyse gölgede bıraktığı son film üçlemesinin ardından galaksinin derinliklerinde yeni hikâye arkları yaratmak üzere heyecan uyandıran isimlerin başında Damon Lindelof geliyordu şüphesiz. Gelişmeler, Lindelof’la yolların ayrıldığı yönünde.

Senarist, yapımcı ve çizgi roman yazarı Damon Lindelof, 2010’da final yapan Lostun yaratıcısı olarak sektörde adını geniş kitlelere duyurmuştu. Nitekim dizinin son sezonuyla birlikte Time dergisinin meşhur “Dünyaya Yön Veren En Etkin 100 İnsan” listesine de adını yazdırmıştı. Sonrasında HBO için The Leftovers dizisi ve bol ödüllü çizgi roman uyarlaması Watchmen’e imza atan Lindelof, sinema kanadında da Cowboys & Aliens (2011), Prometheus (2012), Star Trek Into Darkness (2013), World War Z (2013) ve Tomorrowland (2015).gibi büyük bütçeli yapımlar için kalem oynatmıştı.

Detayları 7-10 Nisan’da gerçekleşecek Star Wars Celebration kapsamındaki bir panelle duyurulacak yeni Star Wars filminden ayrılan yalnızca Damon Lindelof değil. Deadline’ın haberine göre filmin ortak senaristi Justin Britt-Gibson da projeye veda etme kararı almış. Bir diğer Disney yapımı Ms. Marvel ile tanınan Sharmeen Obaid-Chinoy, ise yönetmen koltuğundaki yerini koruyor. 

Lindelof ve Britt-Gibson’ın ayrılık sebepleri hakkında bir açıklama henüz yapılmadı. Fakat Deadline’ın haberinde de dikkat çekildiği üzere, Damon Lindelof geçtiğimiz haftalarda SlashFilme bir röportaj vermiş ve projeye ilişkin kimi endişelerini dillendirmişti: “Henüz açıklayamayacağım nedenlerden dolayı, an itibarıyla söz konusu filmin zorluk derecesi son derece yüksek. Eğer harika olamayacaksa hiç olamamalı.”

Yapımcıların birden fazla uzun metraj Star Wars anlatısı üzerine yoğunlaştığı da biliniyor. Patty Jenkins’in uzundur beklenen Rogue Squadron’u ve Marvel başkanı Kevin Feige’ın “tutku projesi” olarak tanımladığı bir başka Star Wars filmi gibi örnekler verilebilir. Disney takviminde 19 Aralık 2025’te vizyona girmesi planlanan Star Wars yapımının bunlardan hangisi olduğu da gizemini koruyor.