Daniel Avery karanlığın tam içine bakmaya çağırıyor

İngiltere elektronik müzik sahnesinin en üretken figürlerinden biri olan Daniel Avery, 4 Kasım’da Ultra Truth adını verdiği tam 15 şarkılık bir albüm yayımlayacak. Bol konuklu yeni uzunçalardan tadımlıkları peşi sıra paylaşan prodüktör, şimdi de “Wall of Sleep” adlı yeni şarkısı ve baş döndürücü klibiyle karşımızda.

Londralı müzisyen HAAi’nin vokallerini de duyduğumuz parça hakkında konuşan Daniel Avery, “Wall of Sleep”in yoldaki albümün estetiğini tanımlayan bir kayıt olduğu görüşünde. Şarkıyı içinde kaybolunan bir mağaraya benzeten Avery, dakikalar ilerledikçe ışığa yönelik umutlu adımların çoğaldığı hissinin öne çıktığını vurguluyor. Nitekim parçanın yaklaşık beş dakika süren akışı da özellikle HAAi vokalleriyle birlikte katmanlanan dönemeçleriyle bu duyguları eksiksiz şekilde yaşatıyor dinleyiciye. Yapay zekâ portreleriyle tanınan Claudia Rafael’in ellerinden çıkan nefis görsel eşlikçisi de buradan izlenebilir.

4 Kasım’da Erol Alkan’ın kurucusu olduğu Phantasy Sound etiketiyle yayımlanacak Ultra Truth albümü için yarattığı sonik dünyanın gençlik yıllarında müzik yapmak konusunda kendine ilham olan gruplar, albümler ve filmlerin ışığında şekillendiğinden bahsediyor Daniel Avery. Bu albüm özelinde Deftones, Portishead, Mogwai gibi gruplarla birlikte David Lynch filmlerinin kendine yol çizdiğine işaret ediyor. Yeni albümünün bugüne dek yayımladığı her kayıttan farklı bir motivasyonla hayat bulduğunu da şu sözlerle ifade ediyor:

“Ultra Truth daha önce hiç olmadığım bir yerde konumlandığım bir albüm. Önceki albümlerimde müziğin gerçek dünyadan bir kaçış olması fikrine odaklanıyordum, bu sefer durum hiç böyle değil. Benim için bu albüm karanlıktan kaçmaktan ziyade; tamamen onun içine bakmakla ilgili.”

Yeni Daniel Avery uzunçalarına konuk olan müzisyenler arasında HAAi ile birlikte Marie Davidson, Kelly Lee Owens, Manni Dee, Jonnine Standish (HTRK), Ghost Culture gibi isimler var. Albümün kapak görseli ve şarkı listesi aşağıda görülebilir.

1. New Faith
2. Ultra Truth
3. Wall of Sleep
4. The Slow Bullet
5. Devotion
6. Only
7. Spider
8. Near Perfect
9. Higher
10. Ache
11. Collapsing Sky
12. Lone Swordsman
13. Overflowing With Escape
14. Chaos Energy
15. Heavy Rain