Baş döndürücü wipeç âlemine ilk adım: “out56”

Kurucularından biri olduğu deneysel rock grubu Skata’nın yanı sıra Jakuzi kadrosunda da yer alan Ahmetcan Gökçeer, solo projesi wipeç ile ilk albümü için gün sayıyor. Uzun yıllardır üzerine çalıştığı albümünde, her detayı incelikle kurgulanmış elektronik kompozisyonlarını bir araya getirecek. Oyuncu, kafa karıştırıcı ve nabız yükselten türden kompozisyonlardan bahsediyoruz.

out56 - wipeç

Temmuzda bağımsız olarak yayımlayacağı albümünden ilk tekliyi de paylaştı wipeç. Yaklaşık yedi dakika uzunluğundaki “out56”, yukarıda geçen sıfatların hepsinin karşılığını veriyor. Tek kişilik bir orkestraya evrildiği parçada iç içe geçen melodik katmanların yanı sıra ritmik oyunlar ve groove’u büken senkoplar duyuyoruz. Bir sonraki dönemeçte neyle karşılacağımızın merakıyla odağı üzerinde toplayan bir parça. Prodüksiyonu wipeç, mastering’i Barkın Engin, kapak görseli de Selver Yıldırım imzası taşıyor.

Albümden ikinci tekli de önümüzdeki haftalarda paylaşılacak. İlk wipeç albümüne eşlikçi olarak, parçaların her birine başka müzisyen, prodüktör ve gruplar tarafından yapılmış remikslerin de yer aldığı bir derleme hazırlanıyor.

2020’nin ilk günlerinde düzenlediğimiz Demonation Festivali No:10’un da konuklarından biriydi wipeç. Festival öncesinde gerçekleştirdiğimiz röportajda projesine verdiği ismin nasıl ortaya çıktığını şu şekilde anlatmıştı:

“Bir isim bulmak en zor şeydi benim için, projenin oluşunu geciktiriyordu âdeta. Sonunda, üstünde zaman geçirip aynı heyecanda kaldığım bir isim bulmuş olmaktan memnunum. Çamaşır makinemi bir gün bu sesi çıkarırken buldum: “wipeççç wipeçcçhh” diye dönüyordu. Meğer bir gömlek, sıkışmasına sebep olmuş. Demonation Festivali’nde de sahnede bu gömleği giyeceğim.”