İşte Kendine Has Demonation Festivali No:10 tam programı!

Bant Mag. olarak Kendine Has Demonation Festivali’ni 2020’nin ilk hafta sonu tam 10. kez düzenliyoruz. Bağımsız müzik sahnesinden heyecan verici üretimleri farklı tür ve disiplinler arası dinamiklerin doğrultusunda bir araya getirerek kurgulanan festival, 3-4-5 Ocak 2020’de geleneksel olarak şehrin iki yakasında farklı mekânlara yayılacak.

Festivalin 10. versiyonu 3 Ocak Cuma akşamı Kadıköy arkaoda’da başlayıp 4 Ocak Cumartesi akşamı uzun yıllardır ona ev sahipliği yapan Babylon sahnesini devralacak. 5 Ocak Pazar akşamı ise Kadıköy’e dönerek, KargART’ta buluşacağız.

Bugüne kadar Can Güngör’den The Raws’a, Kalben’den Islandman’e, Seni Görmem İmkansız’dan Ethnique Punch’a birçok farklı türden isme programında yer veren Demonation Festivali, onuncu versiyonunda da ilk EP’si Son’un ardından heyecanla beklenen konserlerine başlayan Lin Pesto, nostaljik electronica tınılarına taze bir yorum getiren Cava Grande, lo-fi R&B / pop şarkılarıyla Yang Jahz, ilk konserini festival kapsamında verecek şarkı yazarı ve prodüktör Alican İpek ve alternatif rock güzellemesi “Beni Sal”la radarımıza giren Ali Gem’in aralarında olduğu 10 grup / müzisyenin sıkı üretimlerini sahnesinde buluşturacak. İşte Kendine Has Demonation Festivali No:10’un tam programı!

Yang Jahz

3 Ocak 2020 Cuma – Arkaoda

Alican İpek

Şarkı yazarlığını, kurucularından biri olduğu Nekizm’le şekillendiren ve ardından Lara Di Lara, Ahmed Fakroun, Selim Saraçoğlu gibi birçok farklı müzisyenle sahnede ve stüdyoda iş birlikleri yapan Alican İpek, ilk teklisi “Tuzak”la start verdiği solo kariyerinin ilk konserini Demonation kapsamında verecek. Festivalin açılış performansında İpek’e sahnede bas gitarda Ozan Kısaparmak eşlik edecek.

Yang Jahz

İstanbullu söz yazarı ve prodüktör Yang Jahz, düşsel ve lo-fi tınıların hakim olduğu bir R&B / pop icra ediyor. İki teklinin ardından paylaştığı beş şarkılık Armannan Armanǵa EP’siyle nostaljik bir atmosfer yaratan Yang Jahz, müziğini kişiliğinin bir yansıması olarak yorumluyor. “İlham ve rüyaların birer kaydı” olarak tanımladığı şarkılarıyla Yang Jahz gizemli ve merak uyandıran bir alemden sesleniyor.

wipec

Geçtiğimiz yıl Skata grubuyla festivalin kapanışı yapan Ahmetcan Gökçeer, solo projesi wipec’le bir kez daha Demonation konukları arasında. wipec mahlasıyla yayınlayacağı ilk albümün hazırlıklarını sürdüren Gökçeer, son yıllarda Tuğçe Şenoğul ve Jakuzi kadrolarında da karşımıza çıkıyor. wipec’in sonik detaylarla bezeli ses evreninde iniş çıkışlar ve beklenmedik kırılmalar sizi bekliyor.

Koko Uno

Lokal müzik sahnesinin gizemli karakterlerinden Koko Uno, Sitdownandance Records etiketiyle 2019’da yayınladığı Beyinde Raks albümüyle dinleyiciyi bir zaman yolculuğuna davet etti. Beyinde Raks, 1999-2009 yılları arasında üretilmiş parçalardan oluşuyor. 90’ların ikinci yarısında Ankara’da, Warp ve Rephlex gibi plak şirketlerinin kataloglarından bulabildiği albümlerden beslenen prodüktör, sonrasında gazete kuponu biriktirerek aldığı bilgisayarında birtakım şarkı denemeleri yapmış. Bu bilgisayar denemelerinin mahsulleri bugüne kadar tozlu raflarda (ya da hard disk köşelerinde) saklanmalarının ardından Beyinde Raks olarak yayınlandılar.

Lin Pesto

4 Ocak 2020 Cumartesi Babylon

The Kites

Çocukluk arkadaşları Tan Deliorman ve Ozan Erverdi’den oluşan The Kites’ın funk, rock ve Afrika ritimleri füzyonuyla henüz tanışmayanlar için Demonation harika bir fırsat. Beş kişilik bir kurulumla canlı performanslarını sergileyen ekip, ilk albüm Sunset Vibes’ın ardından harika konserlere imza attı. Dönemler ve türler arası birçok farklı referansla, her şeyden önemlisi iyi hisler ve bol miktarda sallantıyla The Kites’ın bize göre her festivalde bir yeri var.

Make Mama Proud

Son yıllarda epey fokurdayan yeni nesil stoner rock gruplarından Make Mama Proud, 2019 çıkışlı ilk albümünde türün geleneklerini benimsemiş ve gaza basmaktan taviz vermeyen bir grup olduğunu ispatlıyor. Ekin Çimren, Kerem Çınar, Deniz Yurtdaş ve Parham A.G.’den oluşan ekip, festivalin ikinci gününde tansiyonun en yükseldiği anları yaşatacak şarkılarıyla sahnede.

Cava Grande

Portecho’dan tanıdığımız Tan Tunçağ’ın solo projesi olarak başlayan ve zaman içinde sahnede ve stüdyoda farklı kurulumlarla hayat bulan Cava Grande, nostaljik electronica tınısını taze bir yaklaşımla yoğuruyor. 2020 Ocak’ta çıkacak yeni albüm öncesinde Demonation’a konuk olacak Cava Grande’de Tan Tunçağ’a Hazal Döleneken ve Serkan Emre Çiftçi enstrümanlarıyla, Miray Kurtuluş da canlı görselleriyle eşlik edecek.

Lin Pesto

2017 yılında birdenbire hayatımıza giren Lin Pesto, Türkiye müzik tarihinden ikonik parçalara yaptığı synth-pop ve darkwave dokunuşlu coverlarla hızla gönüllere yerleşti. Lin Pesto ismiyle ve maskesiyle anonim, gizemli bir intiba yaratan Ankaralı müzisyen, geçtiğimiz ağustos ayında çıkardığı, kendi parçalarını içeren “Son” isimli EP’sini Tamar Records aracılığıyla yayınladı ve konserlere başladı.S

Sour

5 Ocak 2020 Pazar KargART

Ali Gem

Ferah, akıcı ve salaş alternatif rock severler, buraya! Kozmik Yıkım üyelerinden Ali Gem, solo projesinin ilk şarkısı “Beni Sal”ı, bağımsız müzik sahnemizin heyecan verici oluşumlarından Tarla Records’tan yayınladı. Ali Gem’in ilk konseri, Demonation kapsamında KargART sahnesinde olacak.

Sour

Ege Soydan ve Emir Ural’dan oluşan Sour henüz bir stüdyo kaydı yayınlamadı. Ama ikilinin –kimi zaman başka müzisyenleri de konuk eden– etkileyici canlı performansı şimdiden İstanbul müzik sahnesinde yankılanıyor. Sour’un dinamik anlarla dolu elektronik ve deneysel caz performansında doğaçlamalar da önemli rol oynuyor.

Bam Bam Bam

Arın Altay, Cansu Turgut, Serkan İzci ve Fırat Büyüktaşkın’dan oluşan Ankaralı punk rock grubu Bam Bam Bam, ilk albümü Buldozer’i 2018 sonbaharında M4NM etiketiyle yayınladı. Grubun sıkı sound’u, sıkı tavrı ve sahne enerjisini özetlemek için şu kelimeleri tekrar etmek yardımcı olabiliyor: Bam Bam Bam – Buldozer.

Yükleniyor...