Daniel Johnston (1961-2019)

Yakın dönem müzik tarihinin en özel hikâyelerinden birinin baş kahramanı Daniel Johnston, 58 yaşında hayatını kaybetti.

Bipolar bozukluk ve şizofreni teşhisi konan Johnston, bir yandan bir fast-food restoranında çalıştığı 80’lerde Austin’deki evinde kaydettiği kasetleriyle dikkatleri çekti. Bu dönemde başlayan müzikal serüvenindeki önemli dönüm noktalarından biri, şüphesiz ki 1983’te yayınlanan Hi, How Are You? albümü. Birçokları bu albümün Johnston’un kendi çizimlerinden birine yer veren kapağına, Kurt Cobain’in birçok meşhur Nirvana fotoğrafında giydiği tişörtten aşina. (Kurt Cobain’e de bu tişörtü hediye eden Daniel Johnston ve Nirvana’nın biyografilerini de kaleme almış İngiliz müzik yazarı Everett True’ydu.)

Daniel Johnston, notaların kusursuz ya da hatasız duyulmasının bir öneminin olmadığı, müziğin anlamını iyi şarkıların yarattığı lo-fi akımıyla özdeşti.

Jeff Feuerzeig’ın 2005’te Sundance’den ödülle ayrılan belgeseli The Devil and Daniel Johnston, müzisyenle henüz tanışmamış olanlar için önemli bir kaynak. Beck’ten Thundercat’e, Kevin Morby’den Zola Jesus’a birçok müzisyen sosyal medyadan Daniel Johnston’ın ölümünün ardından duyduğu üzüntüyü dile getiren paylaşımlar yaptı. Zola Jesus’ın aşağıdaki cümleleri, Johnston’ın yalnızca dinleyiciler değil, müzisyenler nezdinde de ne denli özel bir yere sahip olduğunu gözler önüne seriyor:

“Ne kadar düzensiz ya da basit olsalar da tüm yaratıcı iç güdülerimin peşinden gitmem konusunda benim için en büyük ilham kaynağıydı.”