Daphni ile bulutların arasında dans

Dan Snaith; sıra dışı işleri ile birbirinden farklı hisleri aynı anda yaşatarak konfor alanımızı didikleyen çok yönlü bir müzik insanı. Manitoba, Caribou ve Daphni gibi projeleriyle 2000’lerdeki electronica akımına cesur açılımlar getiren Snaith, 2019’da fırlattığı son Daphni kısaçaları Sizzling EP’de, funktan blues’a uzanan geniş sonik spektrumundan çeşitlemeler sunmuştu. Geçtiğimiz mayısta yayımladığı ve yoldaki Daphni albümüyle aynı adı taşıyacak “Cherry” güzelliğinin ardından bir tadımlık daha dinlemeye açıldı.

“Cloudy”, Snaith’in tabiriyle, “havadan ağır bir balonu suyun üzerinde yüzdürmek” gibi. Rahatlatıcı ve harekete geçirecek kadar da tetikleyici. Şarkılarının, kendisinin önemsediği konulara temas etmesinin neredeyse bir gereklilik olduğuna inanıyor kendisi. Geçtiğimiz ay çaldığı İstanbul konseri öncesinde yaptığımız röportajda, müzik yapmanın bir şeyleri idrak etmesine ve onlardan bir anlam çıkarmasına yardımcı olduğunu söylemişti. “Cloudy” ise daha plansız bir müzik tasarımına dair ipuçları veriyor gibi aslında. 

Snaith’in bahsettiği “anlam”, mükemmeli hedefleyen bir çaba değil; ansızın ortaya çıkan ritimler, melodilerle ta kendisine benzedikleri hayatın sürprizli akışını kabullenmeyi idrak etmemize yardımcı olan bir tür ilhamdır belki de. Müzisyen, Caribou’nun Suddenly uzunçalarındaki “Cloud Song” parçasının, babasının son günlerinde mücadele ettiği ölümcül hastalıkla yüzleşmesini konu edindiğini söylemişti. “Cloudy” de ismiyle aynı sürecin bir başka yansıması olabileceği fikrini akıllara getiriyor.

Tesadüfi bir uyumun peşinde 

“Cloudy”, günlük yaşantılarımızın fon müziği olabilecek kadar uyumlu bir altyapıya sahip. Parça boyunca kendini hatırlatan ve müziği daha “yakalayıcı” kılan mırıldanmalar duyuyoruz ama hiçbiri açık cümleler değil. Bu, koleksiyonda daha doğal ve anlık bir akışa şahit olacağımızı işaret ediyor. Snaith bu sefer derdini anlatmak için çok az bileşenden yardım alıyor; tesadüfi bir uyumun izini sürüyor anlaşılan. Şarkının, gözlerimizi gökkuşaklarından bulutlara, güneşten yağmur damlalarına savuran neşeli bir klibi de var.

Dan Snaith, yeni Daphni albümü Cherry’yi önümüzdeki sonbaharda yayımlayacak. Çarpıcı elektronik numaralar eşliğinde durmadan dans ederken, bir yandan da zihindekilerle baş başa kalmalı bir yüzleşme seansına doğru gün saymaya devam. 

Yazı: Seray Soylu