Dark Matter, Bodkin ve bu hafta başka ne izlesek?

Yazı: Burcu Teker

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde Blake Crouch’un kaleme aldığı yeni bilim kurgu Dark Matter, Higher Ground Productions’ın Jez Scharf ile ortaklaştığı suç komedisi Bodkin, Ncuti Gatwa’nın canlandırdığı 15. Doktor ile geri dönen Doctor Who ve çok daha fazlası yer alıyor. 


Dark Matter (Apple TV+, 8 Mayıs)

Nedir: Blake Crouch’un 2016 tarihli aynı adlı romanını temel alan distopik bilim kurgu. Kendi yaşamının alternatif bir versiyonuna kaçırılan fizikçi Jason Dessen, bir yandan kendi gerçekliğindeki esas ailesine dönmenin savaşını verirken diğer yandan ailesini tahayyül edilebilecek en esaslı ve ürkütücü düşmandan, kendisinden kurtarmak için zorlu bir maceraya atılıyor. Heraklitos’un “Kendimi aradım.” deyişinin hem metaforik hem gerçek anlamını kuantum mekaniği üzerinden deneyimleten izlence sürükleyici zihin bulmacası arayışında olanlara ilaç gibi gelmeye aday.

Neye benzer: Ex-Machina, The Annihilation, Civil War gibi filmleriyle ses getiren Birleşik Krallık’ın en yetenekli kalemlerinden yazar-yönetmen Alex Garland’ın, sevgilisinin cinayetinden sorumlu olduğuna inanan bir bilgisayar mühendisini merkezine alan mini serisi Devs tam da beklentiyi karşılayacak türden.

Kimler var: Joel Edgerton’ın başrolü Jennifer Connelly ile paylaştığı yapımda işitsel departman Mindhunter, Love, Death & Robots, Them gibi yapımların müziklerine imza atmış, Gone Girl’de David Fincher ile çalışmış ödüllü besteci Jason Hill’e emanet.

Bodkin (Netflix, 9 Mayıs)

Nedir: Jez Scharf tarafından yaratılan seri, yıllar önce Samhain Festival sırasında üç gencin kaybolmasıyla ilgili davayı çözemeyen İrlandalı araştırmacı gazeteci Dove (Siobhán Cullen) ile umutsuzca enteresan buldukları, heyecan verici yeni bir hikâye arayışında olan podcast yayıncıları Gilbert (Will Forte) ve Emmy’yi (Robyn Cara) merkezine alıyor. Göründüğünden çok daha derin sulara açılan “İrlanda’nın mütevazı Bodkin mezrasında podcast için kullanılacak yeni bir fikir arama” misyonu, esaslı bir suç davasına evrilerek boyut değiştiriyor.

Neye benzer: Şüphesiz akla gelen ilk örnek Steve Martin ile Martin Short’un başrollerde şov yaptığı, yine true crime podcast’i çıkışlı bir tema etrafında dönen 4 Emmy ödüllü Only Murders in the Building.

Kimler var: Eski ABD Başkanı Barack Obama ve Michelle Obama’nın 2018 yılında hayata geçirdiği Higher Ground Productions’ın senaryosuna da el attığı ilk seri. Oyuncu kadrosundaki Saturday Night Live çıkışlı komedyen Will Forte de ilk bakışta göze çarpıyor.


BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın

Kimler Geldi Kimler Geçti (Netflix, 9 Mayıs)

Önceki ilişkisi ihanetle bittiğinden kozasına çekilmiş, türlü destek ile silkinip çektiği aşk acısının üstesinden gelmek için adımlar atan yetenekli avukat Leyla’yı takip eden seri. Modern ilişki jargonu için de bir el kitabı niteliğindeki yapımın yaratıcısı Ece Yörenç; oyuncu kadrosu da dikkat çekici: Serenay Sarıkaya, Metin Akdülger, Boran Kuzum, Ahmet Rıfat Sungar, Meriç Aral, Bade İşçil, Efe Tunçer, Hakan Kurtaş.

Doctor Who (Disney+, 10 Mayıs)

Britanya popüler kültürünün önemli bir parçası olan bilim kurgu hiti Doctor Who meraklılarını coşturma ve az fikir sahibi olan yeni nesile evreni tanıtma misyonuyla geri dönüyor. Aralıkta yayımlanan Noel özel bölümünün devamı niteliğinde olan sezon, 15. Doktor’un meslektaşını huzurlu bir emekliliğe uğurlamasının ardından “The Church on Ruby Road“da tesadüfen tanıştığı yol arkadaşı Ruby Sunday ile kendi serüvenlerine doğru yola çıkmasını merkezine alıyor. Son sezonlarında kapsayıcılık adına heyecan verici değişimler geçiren seride; 60 yıllık külliyatın en sevilen Zaman Lordlarından olan David Tennant’tan bayrağı Sex Education’ın Eric’i olarak tanıdığımız Ncuti Gatwa devralıyor. Ekibe Doktor’un yoldaşı olarak dâhil olan isim ise Millie Gibson. İkonik drag queen Jinkx Monsoon da kadroda.

Kingdom of the Planet of the Apes (Vizyon, 10 Mayıs)

Yarım asrı aşkın bir külliyata sahip distopik bilim kurgu serisinin zeki, barışçıl lider Caesar’ın ekseninde şekillenen, kendi içinde özgün bir üçlemeye dönüşmüş anlatının nesiller atlamalı devam filmi. Geçmiş ve güncele dair mevzuları bir potada eriterek Caesar’ın ardında bıraktığı mirasa saygı duruşunda bulunurken, dünyanın maymunlar önderliğinde nasıl bir evrim geçirdiğinin keşfini vaad ediyor. İki türün geleceğini belirleyip özgürlüğe kavuşturacak yolculukta birbirinin anahtarı hâline gelen Noa adlı şempanze ile Mae isimli kadın hikâyenin odak noktası.

Smiling Friends – 2. Sezon (Adult Swim, 12 Mayıs)

Yetişkinlere yönelik çizgi dizi denince akla ilk gelen isimlerden Michael Cusack ve Zach Hadel imzalı tuhaflıklar silsilesinin yeni sezonu. Kendini mutsuz, biçare hisseden kimseleri güldürmeye adamış Smiling Friends adlı şirketin çalışanlarının yaşadıkları absürt ve ironik durumlar merkezde. Bu sürreel kara komedinin merkezindeki karakterlere seslerini ödünç veren ikili, yine serinin yaratıcıları Cusack ve Hadel olmuş.

Interview with the Vampire – 2. Sezon (AMC+, 12 Mayıs)

Modern gotik ve korku edebiyatının en önemli kalemlerinden Anne Rice’ın 1976’da yayımlanan romanı Interview with the Vampire’ın küçük ekran uyarlaması. Sadece bağımsız bir dizi değil, potansiyel bir evren aracılığıyla doğaüstü yaratık familyasının geneli vakur, asil ölümsüz yaratıklarına yeni bir soluk getiren öncü seri; yine Rice uyarlaması Mayfair Witches, geliştirilme aşamasında olan spin-off Talamasca gibi yapımların da yolunu açmıştı. Yeni sezon Louis ve Lestat’ın, Claudia’nın eklenmesiyle karmaşıklaşan ilişkisi ile öykülerinin dönüştüğü yeni hâlin getirilerine odaklanıyor. Louis de Pointe du Lac rolünde Jacob Anderson, Lestat de Lioncourt rolünde Sam Reid’i izlediğimiz fantastik dramada nüanslı oyunculuklarıyla dikkat çeken diğer isimler Assad Zaman, Eric Bogosian, Roxane Duran. Yönetmenler arasında, tıpkı ilk sezonda olduğu gibi Levan Akin de yer almakta.


Kavur
Hâlâ izlemediyseniz

*Turtles All the Way Down (HBO Max, 2 Mayıs)

*A Man in Full (Netflix, 2 Mayıs)

*Sibel (MUBI, 3 Mayıs)

*Cyrano (Apple TV+, 5 Mayıs)

*Billy & Molly: An Otter Love Story (Disney+, 6 Mayıs)

*Hollywood Con Queen (Apple TV+, 8 Mayıs)

*Kavur (MUBI, 12 Mayıs)