Darren Aronofsky ile dünyamızı seviyoruz: “One Strange Rock”

Pi, Mother! ve Requiem For a Dream gibi sarsıcı filmlerin yönetmeni Darren Aronofsky’nin belgesel serisi One Strange Rock, National Geographic’te başladı.

Advertisement

Will Smith’in anlatıcısı olduğu on bölümlük seri, yerkürenin büyüleyici taraflarına odaklanıyor ve bunu çeşitli astronotlarla yapılmış röportajlarla destekliyor. Aronofsky, Noah ve The Fountain filmlerini birlikte yazdığı Ari Handel ve yapımcı Jane Root’la birlikte hayata geçirdiği One Strange Rock hakkında ilginç açıklamalarda bulundu. Yönetmen, IndieWire’a verdiği röportajında belgesel serisini epey tartışılan son filmi Mother! ’la şöyle kıyaslıyor:

“One Strange Rock, Mother!’ın tam anlamıyla zıttı. Biri hayatı kutlarken diğeri kuvvetli bir eleştiri getiriyor. Buna rağmen ikisinin de aynı eğilimi var: ‘Bu evde hepimiz birlikteyiz ve doğa anaya göz kulak olmayı öğrenmemiz gerekiyor’.”

Bu belgesel serisi için hem hikâyecilik hem de görsel dil anlamında kendilerini zorladıklarını ifade eden Aronofsky, yapımcılığını üstlendiği belgesel serisinde farklı belgeselcilerin çektiği görüntüler üzerine karakteristik görsel dokunuşlarını ve çeşitli spiral motifleri eklemiş. Serinin Storm (Fırtına) ismini taşıyan ikinci bölümü 3 Nisan’da yayınlanacak.