David Berman’ın anısına Amerikan futbolu, Jagjaguwar ve internetin ilk yılları üzerine bir şiir

Silver Jews üyesi müzisyen, şair ve karikatürist David Berman, 52 yaşında hayatını kaybetti. 

Pavement üyesi Stephen Malkmus’la kurduğu Silver Jews’la 90’lar indie rock müziğine iz bırakan albümlere imza atan Berman, yeni grubu Purple Mountains’la ilk albümünü de 12 Temmuz’da Drag City etiketiyle yayınlamıştı.

Berman’ın beklenmedik ölümünün ardından birçok müzisyen sosyal medyadan üzüntüsünü dile getirirken, Indiana merkezli plak şirketi Jagjaguwar da sanatçının 2016’da yazdığı ve hiç yayımlanmamış bir şiirini paylaştı. 90’ların ortasında University of Virginia’da öğrenciyken, daha sonra Jagjaguwar etiketini kuracak olan Darius Van Arman’la yakın arkadaş olan Berman’ın mizahi şiiri de bu üniversitenin Amerikan Futbolu takımından bahsediyor. Ayrıca internetin ilk yılları ve bitkilere de değinen şiir, bir biyografi için Berman’dan Jagjaguwar’ın kurulduğu döneme dair düşüncelerinin istenmesi üzerine yazılmış.

“Bugün herkes internete bir şeyler katıyor. O zamanlar Charlottesville’deki herhangi biri için bir şeyler yaratmak ve lokal üretimleri dışarıdaki kamu tüketimine açmayı denemek ‘tatlı’ bir fikirdi. Ama Charlottesville’in diskografik mirası üniversite kasabaları tarihindeki en zayıflardan biriydi. The Happy Flowers ve The Dave Matthews Band. Ama aralarında hiçbir şey yok. Aslında arada çok büyük bir alan var, farkındasınız değil mi?”

Berman’ın isimsiz ve ortalarında bir video ile bölünen şiirinin tamamını okumak için buraya tıklayarak Jagjaguwar’ın sayfasına ulaşabilirsiniz.