David Bowie’nin 1969’dan bir ev kaydı albüm oluyor

Space Oddity’nin 50. yıl dönümü kutlamaları devam ediyor. 2019’un başlarında Bowie’nin daha önce yayınlanmamış şarkılarından oluşan Spying Through a Keyhole: Demos and Unreleased Songs derleme albümünü çıkaran Parlophone, yeni bir Bowie derlemesi yayınlamaya hazırlanıyor.

The Mercury Demos adıyla çıkacak albüm, Bowie’nin 1969 baharında The Feathers’tan grup arkadaşı John ‘Hutch’ Hutchinson’ın gitar ve vokallerde olduğu, tek seferde alınan 41 dakikalık bant makarası demo kayıtlarından oluşuyor. Aralarında ilk defa Bowie’nin Sound + Vision derleme albümünde yayınlanan “Space Oddity”nin de olduğu The Mercury Demos, Bowie’nin daha önce yayınlanmamış “Conversational Piece”, “Occasional Dream” ve içinde The Beatles’ın “Hey Jude” şarkısının melodisine söylenen bir kısmın da bulunduğu “Janine” gibi şarkıları içeriyor.

Bowie orijinallerinin yanında, daha sonradan Elton John’un Tumbleweed Connection albümüyle meşhur olan Lesley Duncan bestesi “Love Song” ve Roger Bunn bestesi “Life is a Circus” gibi parçaları da barındıran The Mercury Demos, Bowie ve Hutch ikilisinin Mercury plak şirketiyle olan anlaşmalarını güvenceye almak için yapılmış amatör bir ev kaydı olarak Bowie’nin erken dönem sanatçı kimliğine ışık tutacak.

Orijinal bant kutusunun bir kopyasıyla 28 Haziran’da yayınlanacak albüm, şarkı isimlerinde Bowie’nin el yazısını kullanacak ve Bowie hayranları için hayli özel bir deneyim yaşatacak.

(Yazı: Koray Soylu)