Ölüm yıl dönümünde, karakter olarak yer aldığı 5 filmle: Andy Warhol

Popüler sanatın en efsane isimlerinden biri olan Andy Warhol, 1987 yılında bugün hayatını kaybetmişti.. Dünyanın birçok yerinde gerçekleşen sanat hareketini “pop art” akımı ile domine eden Warhol’un, başkaları tarafından filmlerde canlandırılan karakterlerini yeniden hatırlayalım istedik. İşte Andy Warhol’un karakter olarak yer aldığı 5 film!

The Doors (1991)
Jim Morrisson’ın etkileyici hayatının anlatıldığı The Doors filminde Val Kilmer’ın etkileyici oyunculuğu herkesin hafızalarına kazınmıştı. 60’lara damgasını vuran isimlerden olan Jim Morrisson’ın, hayatının bir noktasında da elbette Warhol’la yolları kesişmişti. Filmde Warhol karakteri ise Crispin Glover tarafından canlandırılmıştı. 

Factory Girl (2006)
Amerikalı model ve şarkıcı Edie Sedgwick’in Andy Warhol ile olan ilişkisini anlatan Foctory Girl filminde Siena Miller tarafından canlandırılan Sedgwick’in yanında Warhol karakteriyle Guy Pearce yer alıyordu.

Basquiat (1996)
Andy Warhol’un en yakın arkadaşlarından biri olan Jean Michel Basquait’ün hayatının anlatıldığı filmde, Andy Warhol karakteri 60’ların en popüler müzisyenlerinden biri olan David Bowie tarafından canlandırılmıştı.

I Shot Andy Warhol (1996)
Andy Warhol’a obsesif bir şekilde kafayı takan bir kadının hikayesinin anlatıldığı filmde, Andy Warhol karakteri Natural Born Killers’ta da oynayan Jared Harris tarafından canlandırılmıştı.

Men In Black 3 (2012)
Will Smith ve Tommy Lee Jones’un bilim-kurgu ve komedi serisi Man In Black’in üçüncü filminde de Andy Warhol karakteri karşımıza çıkıyordu. Warhol karakteri ünlü oyuncu Bill Hader tarafından canlandırılmıştı.

Andy Warhol karakteri ayrıca, 2009 yılında Greg Travis tarafından Watchmen’de ve popüler kültüre tanıklık etmiş birçok olayın yaşandığı gece kulübü olan Studio 54’ün hikayesinin anlatıldığı 54 filminde ise Sean Sullivan tarafından canlandırılmıştı.

watchmen_titles_11