David Bowie’nin Ziggy Stardust personasını konu edecek filmden kısa bir sahne

Yapımcılarının ısrarla bir David Bowie biyografisi olmadığını söyledikleri Stardust’ın bu hafta Tribeca Film Festivali’nde prömiyerini yapması bekleniyordu. İçinde bulunduğumuz gündem dolayısıyla doğal olarak bu da gerçekleşemedi. Fakat yapımcılar filmin özel bir çevrimiçi portal üzerinden dağıtımına karar verdi ve filmden ilk klibi paylaştı.

Stardust, Bowie’nin 1971’de Amerika’ya ilk yolculuğuna ve Ziggy Stardust personasının doğuşuna odaklanan bir başlangıç hikâyesi. Gabriel Range tarafından yazılan ve yönetilen filmde David Bowie’yi Johnny Flynn; klipte de gördüğümüz Bowie’nin Mercury Records’daki menajeri Ron Oberman’ı da Marc Maron canlandırıyor. Paylaşıma açılan ilk sahnede 24 yaşındaki Bowie’nin Oberman’la Amerika’ya dair umutları hakkındaki tartışmasını izliyoruz. Oberman, Bowie’ye “Sanırım sen Amerika’nın en büyük yıldızı olacaksın” diyor.

“Birini sanatçı yapan şeyin ne olduğu hakkında bir film çekmek istedim. Onları sanata iten şeyin ne olduğunu merak ettim” diyor yönetmen Range ve şöyle devam ediyor: “David Bowie’nin starlığını; Ziggy Stardust, Aladdin Zane, The Thin White Duke gibi alter egolarına bağlı olarak düşünmeye alışmışız. Maskenin arkasında ise sadece uzaktan görebildiğim tanrısal bir varlık var. Mükemmel bir koreografiye dönüştürdüğü ölümünde bile herhangi bir insan olmadığını görmek mümkündü.”

Yazı: Işıl Saykan