David Byrne ve Mala Gaonkar'dan nörobilim üzerine sergi geliyor

Kariyeri boyunca farklı disiplinlerle birlikte çalışmalarını sürdüren müzisyen David Byrne, yine ilginç bir projeyle karşımıza çıkıyor. Ziyaretçilerine tiyatral bir deneyim vaat eden The Institute Presents: Neurosociety isimli sergi, nörobilime odaklanan ilginç bir kurguyla hazırlanıyor.

Dünya genelinde çeşitli laboratuvar ve kurumlarla çalışmalar yapan, teknoloji yatırımcısı Mala Gaonkar ortaklığıyla hayata geçirilen sergide, 15 farklı nörobilim laboratvuarının çalışmaları görücüye çıkacak. 28 Ekim’de California’daki Pace Art Gallery’de açılacak olan sergi, 31 Mayıs’a dek açık olacak.

Söz konusu sergi için birçok bilim insanıyla görüştüklerini ve dünyanın dört bir yanından laboratuvarları gezdiklerini dile getiren Byrne ve Gaonkar ikilisi, deney yapmanın kendilerine göre bir tür tiyatro olduğunu ve nörobilim üzerine bir sergi yapma fikrinin de bu düşüncenin ardından ortaya çıktığını söylüyor. Birlikte çalıştıkları 15 laboratuvarın serginin hazırlık sürecinde hem yol gösterici hem de kendi fikirlerini yansıtıp analiz edebildikleri bir ayna gibi görev aldığını belirten Byrne ve Gaonkar, titizlikle seçtikleri bu “deneyleri” sergiyi görmeye gelenler için sıra dışı bir tecrübe haline getirmek istemiş. 80 dakikalık turlar halinde 10’ar kişilik gruplarla gezilen sergide farklı laboratuvarların içinde bu deneylere tanıklık etmek mümkün olacak.

Sergiyle ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.