David Byrne’ün “American Utopia” müzikalinin film uyarlaması yolda

İlham verici müzik insanı David Byrne’ün 2018’de yayınlanan yedinci solo albümü American Utopia’nın geçtiğimiz ekim ayından bu yana Broadway’de sahnelenen müzikali beyazperdeye uyarlanıyor. Üstelik yönetmen koltuğunda Spike Lee ile!

David Byrne ve 11 müzisyen tarafından beş ay boyunca New York’taki Hudson Theatre’da sahnelenen American Utopia’nın son performansı 16 Şubat’ta gerçekleşecek. Müzikalin film uyarlamasıyla ilgili duyduğu heyecanı “Biri beni çimdiklesin” sözleriyle ifade eden Byrne, projenin Spike Lee ve Beverly Hills merkezli yapım şirketi Participant tarafından hayata geçirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Müzisyen, ortaya çıkacak filmin daha önce kimsenin izlemediği bir iş olacağına inandığını belirtti. Bu arada müzikalde, albümdeki şarkıların yanı sıra “Born Under Punches”, “Burning Down The House” ve “Road To Nowhere” gibi Talking Heads klasiklerinin de seslendirildiğini hatırlatalım.

Yapımcılardan 2020 sonlarında filmin vizyona hazır olmasını planladıkları haberleri gelse de genel kanı filmin 2021’de vizyona gireceği yönünde. Son olarak She’s Gotta Have It filminin dizi uyarlamasıyla karşımıza çıkan Spike Lee’nin sıradaki filmi, uzun yıllar sonra Vietnam’a dönen bir grup savaş gazisini konu edecek Da 5 Bloods. Usta sinemacının ufuktaki bir diğer projesi de Romeo & Juliet hikâyesine 80’ler hip hop soslu yeni bir anlatı getirecek Prince of Cats filmi.