David Cronenberg cansız bedeniyle kucaklaşırken

Maps to the Stars’dan 7 sene sonra sinemaya geri dönen David Cronenberg, transhümanizmin kıyılarında gezdiği yeni projesi Crimes of the Future’u çekedursun; yazıp başrolünde yer aldığı bir kısa film gün yüzüne çıktı: The Death of David Cronenberg. Geçtiğimiz gün SuperRare üzerinden, NFT formatında açık artırmaya çıkarılan 1 dakikalık yapım, hemen şuradan izlenebilir.

Ölümlü olma hâli, sürrealizm, yaşam ve ölümün metamorfozu üzerine kafa yordurma niyetli kısa filmde, Cronenberg, kendisine oldukça benzeyen bir cansız bedeni kucaklıyor. Kameranın arkasında kızı Caitlin Cronenberg oturmakta. Shudder’da yayımlanan Slasher dizisinde kullanılmış yapay bedenin kendilerine ilham verdiğini ve böyle bir projeye giriştiklerini söylüyorlar. 

Benzer bir girişim kısa süre önce Wong Kar-Wai’den gelmiş; In the Mood for Love setinin ilk gününde çektiği ve daha önce hiç kullanmadığı görüntüleri NFT olarak satışa çıkarmıştı.

“Crimes of the Future”a dair bildiklerimiz

Gözümüz yollarda beklediğimiz Crimes of the Future özel bir proje çünkü son 20 senedir (Cosmopolis dışında) senaryoya pek müdahil olmayan Cronenberg bu alışkanlığından vazgeçmiş; hem yazıp hem yönetmeye karar vermiş. Projenin aynı isimli 1970 tarihli filminin yeniden çevrimi olmadığını ve yeni bir olay örgüsünden söz ettiğimizi hatırlatmakta fayda var.

Başrollerini Viggo Mortensen, Lea Seydoux ve Kristen Stewart’ın paylaştığı yapımda; biyolojik evrime ve yaratılan yapay koşullara adapte olabilmek için insanların bedenlerine müdahale edebildiği yakın bir gelecek konu ediliyor. Bir başkalaşım evrimiyle karşı karşıya kalan insanlar, durumu kontrol altına almaya çalışırken çeşitli çatışmalar yaşıyor. 

Yolu 4. kez Cronenberg’le kesişen Mortensen, bu evrimin sonucu olarak yeni organlara sahip olan performans sanatçısı Saul Tenser’e hayat veriyor. Saul Tenser, partneri Caprice ile birlikte yeni edindiği organları bir performans aracı olarak kullanarak seyircisini şaşırtmanın yolunu ararken, bedeni kadar performansının sınırlarını da zorlamaya başlıyor.

Crimes of the Future’un çekimlerine Atina’da devam ediliyor.