Wong Kar-Wai de NFT dünyasında

Happy Together, Fallen Angels, Chungking Express gibi filmleriyle gönlümüzde sarsılmaz bir yer edinen Hong Konglu yönetmen Wong Kar-Wai, In the Mood for Love (2000) ile NFT dünyasına giriş yapmaya hazırlanıyor.

Yönetmene ait prodüksiyon şirketi Jet Tone Films’in sosyal medyada yayımladığı gönderiye göre Wong, NFT olarak açık arttırmaya çıkaracağı bir kısa filmi; In the Mood for Love setinin ilk gününde çektiği ve daha önce hiç kullanmadığı görüntüleri yeni bir kurgu çalışmasıyla harmanlayarak hazırlamış. In the Mood for Love – Day 1 ismiyle karşımıza çıkacak filmin ikonik aşıkları Chow Mo-Wan (Tony Leung) ve Su Li-Zhen (Maggie Cheung) ikilisini, aşina olduğumuzdan farklı karakterlerde göreceğiz. 

Bilindiği üzere orijinal filmde eşlerinin birlikte olduklarını fark eden iki kapı komşusunun aynı hataya düşmekten korkması odakta. In the Mood for Love Altın Palmiye yarışçılarından biri olarak Cannes’da prömiyer yapmış, En İyi Erkek Oyuncu ödülüne uzanan Tony Leung bu kategorinin Hong Kong’lu ilk kazananı olmuştu.

Kısa film ile beraber hatıralar da satılacak 

In the Mood for Love – Day 1, 9 Kasım’da Hong Kong’da düzenlenen bir müzayedede Sotheby’s tarafından açık artırmaya çıkarılacak ve uluslararası alanda NFT üzerinden satılan ilk Uzak Doğu filmi olacak. Müzayedenin ertesi gününde, Jet Tone’un arşivinde yer alan, Wong Kar-Wai filmlerine ait 30 kadar sahne dekoru, kostüm, fotoğraf ve posterin satışı yapılacağı da duyuruldu. İçlerinde Happy Together’dan Heartbreak Tango isimli, 20 yıllık sarı ceket de bulunuyor.

Yazı: Senay Arslan