Interpol ve David Lynch’in ortak NFT açılımı

2021’in en büyük kripto para birimi fenomeni olarak değerlendirilen NFT’ler, farklı disiplinlerden birçok sanatçı için yeni bir üretim platformunu beraberinde getirdi. Yılın başlarında Kings of Leon’un When You See Yourself albümü, NFT olarak satışa sunulan ilk albüm olmuştu. Bunu Fyre Festival için yaptığı resmi bu mecrada satışa çıkaran Ja Rule, ünlü kişilerin avatar tasarımlarıyla piyasaya giren Shawn Mendes, çevreye duyarlı projelere fon yaratmak üzere bu dünyaya dalan Aphex Twin gibi örneklerle müzik dünyasının farklı katmanlarından NFT açılımları takip etti.

Bu hızla büyüyen dijital sanat çerçevesine adım atma sırası Interpol’e geldi. Üstelik buraya tek başlarına değil, yanlarına David Lynch’i de alarak geldiler! 2000’ler alternatif rock müziğinin imza gruplarından Interpol, 2010 tarihli ve grupla aynı ismi taşıyan albümünün çıkış şarkısı “Lights”ın yeni “sürümlerini” hazırlamış. Sekiz NFT’lik seride, yeni “Lights” tınılarına David Lynch’in 2011’de Coachella Festivali için hazırladığı animasyon kısası I Touch a Red Button Man’den kesitler eşlik ediyor. Anlayacağınız, parça da video da yeni değil. Yine de farklı disiplinlerden tanıdık iki işin birleşimi, yeni bir deneyim sunuyor kuşkusuz.

“Lights”ın yeni sürümlerinin gitarist Daniel Kessler’in piyano başına geçtiği bir formasyonla, sadeleştirilmiş bir şekilde ortaya çıktığını söylüyor solist Paul Banks. İşin bir de interaktif boyutu var. ​​HIFI Labs aracılığıyla açık artırmaya sunulan sekiz NFT’den biri, ücretsiz erişime açıldı. Bunun amacı, dijital esere özgün bir dokunuş eklemek konusunda takipçilere bir alan yaratmak. Yaratıcı müdaheleler yarışacak, kazanan NFT’yi “eve götürecek”.

Paul Banks, Interpol üyeleri için David Lynch’le çalışmış olmanın gerçek olamayacak kadar güzel bir deneyim olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Sanatsal bir dünyada, ismimizi onunla bir araya getirebildiğimiz için çok mutluyuz.”. NFT’lerin kalıcılığı ve geleceğinin uzun olacağından da emin. Nitekim bu üretimlerin, sonsuza dek dijital âlemde korunacağına ve bu korunmaya değer işler olduğuna inandığını söylemiş.

Lynch X Interpol müzayedesi burada, 9 Kasım’a kadar sürecek.