David Duchovny, kolonizasyon temalı bir çizgi romanla döndü

The X-Files dizisinin Ajan Mulder’ı David Duchovny, Tomb Raider ve Triage gibi işlerde parmağı olan Phillip Sevy ortaklığında yazdığı Kepler ile dümeni çizgi roman sularına kırıyor. Sonbahara randevu veren kitap; Hellboy, Sin City, The Umbrella Academy gibilerinin de yayıncısı olan Dark Horse Comics çatısı altından yayımlanacak; illüstrasyonlar, tipografi ve renklendirme Sevy’nin imzasını taşıyor.

Advertisement

Grafik roman adını, Dünya’ya benzeyen bir başka yaşanılabilir gezegenden alıyor. Anlatıda, Dünya’yı mahvederek kendi sonunu getiren homo sapiens’in ardından diğer hominid türlerinin baskın yaşam formları hâline geldiği bir yer olarak karşımıza çıkıyor Kepler.

Çizgi romana dair heyecan veren bir başka detay ise alegorik bilim kurgunun mihenk taşı olan Planet of the Apes’ten çokça ilham alması. Anlatıya göre, Kepler’deki barışçıl düzen, arkalarında kaostan başka hiçbir şey bırakmayan “Bendaem” ırkının dönüşüyle aniden tehdit altına girer. 16 yaşında bir Neandertal kızı olan West, burun buruna gelinen yok oluşun kıyısında, gezegenin kurtulması için tek umuttur. 

Bir uyandırma çağrısı olarak tasarlanan hikâye; çevre felaketleri, sömürgecilik, din, tarih, ilk gençlik temaları etrafında geziniyor. David Duchovny, Kepler’i var eden motivasyona dair, “Ya biz insanların, tüketmediğimiz ve kirletmediğimiz yepyeni bir dünya ile bir şansımız daha olsaydı? Ya kolonizasyonun yeni bir aşamasına, uzay kolonizasyonuna girseydik, soykırımcı ve sömürgeci geçmişimizden ders alır mıydık? Yoksa Tanrı’yı oynayıp onları ve bu gezegeni kendi bakışımızla yeniden mi yaratmaya çalışırdık? Sanırım bu çizgi roman ile bu soruların cevabını bulmaya çalışıyorum.” diyor. Duchovny’nin sorgulamalarına katılarak, bu gezegene neler yaptığımızla yüzleşmek ve gerekli sorumlulukları almak için hiç de geç değil!

David Duchovny, oyunculuğu dışında başka birçok alana da göz kırpmıştı. 2015’te Hell or Highwater uzunçalarını yayımlayan aktörün, Holy Cow: A Modern-Day Dairy Tale, Bucky F*ucking Dent ve Miss Subways: A Novel adlarında, mizahi kurgular etrafında ortaklaşan romanları da bulunmakta.

Yazı: Eftelya Koyuncu