Z2 Comics ve Blue Note Records’dan caz dolu çizgi roman

Z2 Comics, efsanevi caz etiketi Blue Note Records’la pürüzsüz caz melodilerinden ilham alan yeni bir çizgi roman için güçlerini birleştiriyor. Enter The Blue, Dave Chisholm tarafından yazılan ve çizilen kurgusal bir hikâye anlatıyor.

Çizgi romanda bir kadının perspektifinden, caz tınılarıyla kendinin en gerçek versiyonlarını yaratmasıyla sonlanan bir sanatsal cesaret bulma yolculuğu okuyacağız. Hikâye, The Blue adında, cazcıların bir araya geldiği gizemli bir mekânda başlıyor. Baş karakter Jessie Choi’nin akıl hocası Jimmy Hightowe, bir konserde bayılıp bilincini kaybediyor. Sonrasında da kendini isteksizce yıllar önce terk ettiği; cazın geçmiş hikâyelerindeki hayaletlerin ve girebilecek kadar cesur olanlar için hayat bulduğu bir yer olan The Blue’da buluyor. Jimmy, komadayken müziği ve gizemi araştırırken, bu gizemli mekânda bir bilmecenin içinde kapana kısıldığını fark ediyor. Jessie ise öğretmenini kurtarma arayışında Blue Note efsaneleriyle omuz omuza veriyor. 

Charlie Parker’ın hayatını anlatan ve Eisner Ödülü’ne aday gösterilen grafik roman Chasin’ the Bird’ün yazarı ve aynı zamanda müzisyen olan Dave Chisholm, her yaştan müzisyene ya da dinleyiciye ilham vereceğine inandığı yeni çizgi romanının en iyi ve en organik şekilde bir araya getirilip kalbinin en derininden çıktığını söylüyor: “Bu çalışmayı yazıp çizdikten, harflendirdikten ve renklendirdikten sonra elimdeki her şeyi içine koydum. Enter the Blue, şimdiye kadar yaptığım en iyi iş ve bunu dünyayla paylaşmak için sabırsızlanıyorum.”

Yayın tarihi 25 Ocak 2022 olarak duyurulan Enter The Blue ile Z2 Comics’in müzik eksenindeki ilgi çekici yayınlarına bir yenisi daha ekleniyor. Geçtiğimiz aylarda Vince Staples, Graham Coxon, Japanese Breakfast gibi isimlerle iş birlikleri yapan yayınevinin web sitesini biraz karıştırmanız tavsiye. 

Yazı: Cerensu Bartu