David Fincher, babasının ölmeden önce yazdığı senaryoyu hayata geçiriyor

David Fincher iki yıldır Netflix projeleri Mindhunter ve Love, Death & Robots’la gündemde. Yönetmen beş yılın ardından çekeceği ilk uzun metrajı Mank’i de Netflix için çekiyor.

Filmde Oscar’lı oyuncu Gary Oldman, sinema tarihinin en önemli filmlerinden biri olan Citizen Kane’in senaristi Herman Mankiewicz’i canlandıracak. Mank, yazarın Citizen Kane senaryosunu geliştirirken yaşadığı zorlu süreci ele alacak. Wizard of Oz ve The Pride of the Yankees gibi klasikleşen Hollywood senaryolarının yazarı Mankiewicz, 1941 yılında Citizen Kane ile en iyi özgün senaryo dalında Oscar almıştı.

Fincher ve babası Mank projesi üzerine yıllarca çalıştı. Fakat 1990’larda başlamaya planladıkları proje, filmin siyah-beyaz olmasını reddeden yapımcılar nedeniyle rafa kaldırıldı. Fincher, babasının 2003 yılındaki ölümünden 16 yıl sonra yarım kalan projelerinin başında. 

Filmin Netflix’te ne zaman yayınlanacağı henüz bilinmiyor. Son uzun metraj filmi Gone Girl’ün ardından farklı format ve disiplinler deneyen Fincher’ın Mank’i şimdiden büyük merak uyandırıyor.

(Yazı: Cansu Çubukçu)