David Lynch yönetmenliğindeki yeni Donovan klibi

2012’de Rock & Roll Hall of Fame’e dâhil olan psikedelik-folk pop sanatçısı Donovan, 10 Mayıs’ta 75 yaşına girdi ve doğum gününü David Lynch yönetmenliğinde yeni bir kliple kutladı. Müzisyenin 2010 tarihli Ritual Groove albümünün bonus şarkısı “I am the Shaman” için çekildi bu klip. 

Lynch sadece klibin yönetmeni değil, parçanın prodüktörü de aynı zamanda. Kayıtlar 2010 senesinde Lynch’in Los Angeles’taki stüdyosunda yapılmış. Parçanın doğaçlama bir şekilde ortaya çıktığını anlatırken Donovan: “David’i stüdyoda ziyaret ettim ve bana gitarımı alıp mikrofona geçmemi söyledi. Benden yeni ve henüz bitmemiş bir şarkı istemişti. Neler çıkacağına bir bakalım dedik ve oldu! Ortaya bu çıktı! Hazırlıksız bestelediğim şarkının sözleri de doğal bir şekilde aktı.” açıklamasını yapmış. “I am the Shaman”ın miksi, Twin Peaks’in, Twin Peaks: The Return olarak da adlandırılan 3. sezonunun ses tasarımını yapan besteci Dean Hurley’nin elinden çıkma. 

Donovan’ı çoğunlukla akustik gitarını çalarken izlediğimiz klipte Lynch’in sürreel yakın plan çekimleri hâkim. Klibi buradan izleyebilirsiniz.

David Lynch ve Donovan’ın transandantal meditasyon kardeşliği

Donovan’dan bir de mesaj var. David Lynch’le dostlukları eskiye dayanıyor ve bu yaratıcı süreçle hedefledikleri, transandantal meditasyon öğretisini tanıtmak. “I am the Shaman”, Donovan ve eşi Linda’nın transandantal meditasyon öğrencilerinin eğitimine bağışta bulunulması için bir teşvik.

Tüm dünyada her yaş grubundan, kültürden ve inançtan 10 milyonu aşkın takipçisi olan metot; stres ve kaygıya karşı etkili bir meditasyon yöntemi olarak biliniyor. Transandantal meditasyonun faydalarını her fırsatta dile getiren David Lynch, bu öğretiyi yaygınlaştırmak amacıyla 2005’te bir vakıf kurmuştu. 

David Lynch Foundation for Consciousness-Based Education and World Peace (ya da kısaca DLF) zaman içinde odak noktasını genişleterek savaş gazilerine, evsizlere, mültecilere ve şimdi de pandemiden psikolojik olarak olumsuz etkilenen kişilere ulaşmayı amaçlıyor. 2009’da Paul McCartney ve Ringo Starr’ın da performans gösterdiği bir yardım konseri düzenlemişti vakıf. Son olarak da “Meditate America” adlı; Elvis Costello, Kesha ve Sting gibi isimlerin sahne aldığı bir çevrimiçi yardım konseri düzenledi.

Donovan,  Billboard dergisine verdiği röportajda, kendisinde ve müziğinde yaşadığı değişimin,The Beatles üyeleriyle Hindistan’a gidip geldikten sonra ortaya çıktığını ve bu deneyimi hayranlarına hatta tüm dünyaya aktarmak istediğini anlatıyor. “Korku, öfke ve şüphe; duyguları etkisiz hâle geliyor. Bu, bir daha asla öfkelenmeyeceğiniz veya şüpheye düşmeyeceğiniz anlamına gelmiyor elbette ama bu duygulara tutunmaya devam etmiyorsunuz bir şekilde” diyor ve kendi meditasyon pratiğine eşlik edecek şarkılar yapmaya başladığını söylüyor.

Donovan’dan 5 albüm

 İşte Donovan’ın diskografisinden 5 albümlük bir seçki.

Donovan’ın “İskoçyalı Bob Dylan” lakabından sıyrılıp “Sunshine Superman” olarak anılmasını sağlayan 1966 tarihli Sunshine Superman albümü.

Hindistan’da Maharishi ile tanıştığı dönemde bir meditasyon sonrası yazdığı “The Hurdy Gurdy Man” şarkısının da bulunduğu, aynı adı taşıyan 1968 tarihli albüm.

Open Road grubunun çıkış albümü, Donovan’ın ise sekizinci stüdyo albümü olan 1970 tarihli Open Road, Kelt müziği esintileri taşıyor.

Dönemin popüler müzik anlayışından farklı bir sound ile şarkılar üretmeye karar verdiğini açıklayan Donovan’ın, kendi hayran kitlesinden ve müzik zevkinden uzaklaşmadan bestelediği meditatif parçaları topladığı 1976 tarihli albümü Slow Down World.

İklim krizine dikkat çekmek amacıyla yazdığı şarkıları derlediği ve aktivist Greta Thunberg’e ithaf ettiği 2019 tarihli ECO-SONG.

Yazı: Merve Argun Kodaman