David Prowse (1935 – 2020)

Sinema tarihinin belki de en ikonik karakteri Darth Vader’a fiziksel olarak hayat vermiş ünlü İngiliz aktör David Prowse, 85 yaşında hayata gözlerini yumdu. Bir süredir rahatsız olan Prowse’ın vefatı, menajeri Thomas Bowington tarafından da şu sözlerle teyit edildi: “Güç hep onunla olsun! Pek çok canavarı oynamasıyla meşhur olmasına rağmen benim ve kendisini tanıyan, birlikte çalışan herkes için yaşamlarımızın bir kahramanıydı.” Aktörü anan birçok ünlü isim paylaşım yaptı, bunlardan biri de Mark Hamill’dı.

1935 yılında Bristol’de doğan Prowse, üç kez Britanya şampiyonu olmuş bir halterci ve vücut geliştirmeciydi aslında. 1.98 boyu ve fiziğiyle sinema dünyasının ilgisini çekmeyi başardı. Endüstriye 1967 tarihli James Bond parodisi Casino Royale’de, Frankenstein’ın canavarına hayat vererek adım atan aktör; aynı rolü Horror Of Frankenstein ve Frankenstein and the Monster From Hell gibi filmlerde de canlandırdı. Bir yandan The Saint, Space 1999 ve Doctor Who gibi popüler dizilerle televizyon kariyerini devam ettirdi. Superman filmlerinde Çelik Adam rolünü canlandıran Christopher Reeve’in vücut geliştirme sürecinde antrenörlük yaptı. Ridley Scott’ın yönettiği bir oyuncak reklamında (The Mighty Tonka) yer almıştı.

Bir korumayı oynadığı Kubrick klasiği A Clockwork Orange‘da George Lucas tarafından keşfedilen Prowse, Star Wars: Episode IV – A New Hope için Darth Vader ve Chewbacca rollerinin seçmelerine katıldı. İki karakter için de uygun görülmüş; kötü karakterlerin daha çok hatırlanacağını düşünerek, seçimini Darth Vader’dan yana kullanmıştı. Aksanı rol için uygun görülmedi ve Darth Vader’ın sesi için ABD’li aktör James Earl Jones tercih edildi. Karaktere Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back ve Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi’da da hayat verdi. 2012’de verdiği bir demeçte Darth Vader hakkında “Tüm zamanların en büyük kötü adamını oynamış olmak benim için büyük bir onur.” cümlesini kurmuştu.

Aktörün en gurur duyduğu rollerinden biri ise, Birleşik Krallık’taki yaya yolu güvenliği kampanyasının yüzü olan Green Cross Code adamıydı. Farkındalık yaratmak için 1975’te, çocuklar için geliştirilen bu kahraman, kısa sürede İngiliz kültürünün ayrılmaz bir parçası oldu. Kampanyayla olan uzun süreli ilişkisi, ona 2000 yılında Britanya İmparatorluk Nişanı dahi kazandırdı. 

2011’de anı kitabı Straight from the Force’s Mouth yayımlandı, 2015 tarihli belgesel I Am Your Father’da hayat öyküsü anlatıldı. Uzun süredir George Lucas ile araları açık olan Prowse’un, 2010’dan bu yana tüm resmi Star Wars etkinliklerinde yer alması yasaklanmıştı.

Yazı: Merdan Çaba Geçer

Yükleniyor...