Depremden etkilenenlerle dayanışma albümleri

6 Şubat depremlerinin ardından farklı ülkelerden müzisyenler, bağımsız plak şirketleri ve kolektiflerin dayanışma amaçlı yayınlarının sayısı her geçen gün artmakta. Başta Bandcamp olmak üzere çeşitli mecralarda destekçilerin ihtiyaç sahiplerine ulaşması için bir kanal daha açma motivasyonuyla yayımlanan albümleri bu sayfada toplamaya devam edeceğiz. 

re​-​LEAF: Turkey and Syria Earthquake
(Injazero Records / Phantom Limb)

Londra ve İstanbul merkezli Injazero Records ve Brighton merkezli etiket Phantom Limb’in ortaklaştığı bu toplama, Hüma Utku ve Sine Büyüka kürasyonuyla hazırlanmış. Gelirinin tamamının Ahbap’a aktarılacağı re-LEAF koleksiyonunda KMRU, Midori Hirano, Patricia Wolf, ABADIR, Eomac gibi uluslararası isimlerin yanı sıra Türkiye’den KAOSMOS, Koray Kantarcıoğlu, Korhan Erel gibi isimlerden de kayıtlar yer almakta.

Solidarity With February 2023 Earthquake Victims
(Bongo Joe)

İsviçreli eklektik plak şirketi Bongo Joe Records, kadrosunda yer alan Türkiyeli müzisyenlerin kayıtlarını dayanışma amaçlı bir toplamada buluşturdu. Fiyatını alıcının belirlediği albümde Derya Yıldırım & Grup Şimşek, Lalalar, Altın Gün ve ekibe yakın zamanda katılan Oldu O Zaman’dan ikişer parça bulunmakta. 17 Şubat’ta yayımlanan toplamadan elde edilen gelirin tamamı bölgede çalışmalarını sürdüren sivil toplum kuruluşlarına aktarılacak.

TURKEY – Fundraising Compilation
(Eastenderz)

Londralı plak şirketi ve etkinlik ekibi Eastenderz 10 Şubat’ta; Alisha, Djebali, Sidney Charles, East End Dubs gibi house prodüktörlerini buluşturduğu 21 parçalık bir derleme yayımladı. Gelirinin tümü afetten etkilenenlere destek için Ahbap’a aktarılacak koleksiyon 20 £ değerinde; Bandcamp üzerinden satın alınabilir.

El Ele: solidarity​ ​in the aftermath of​ ​Turkey & Syria earthquakes
(Zel Zele Records)

Zel Zele Records’ın 3 Mart’ta yayımladığı derleme 21 şarkıdan oluşuyor. Bahtiyar Taş, Berk İçli, kunsf gibi etiketin kadrosunda yer alan müzisyenlerin yanı sıra Ill Considered, Ulrich Troyer & Osman Murat Ertel, Erkin Gören gibi grup ve müzisyenlerden kayıtlar da toplamada yer almakta. El Ele’nin geliri, Türkiye’den Bir Kira Bir Yuva ve KAF; Suriye’den de Molham Team ile dayanışmaya aktarılacak.

ACIL – Urgent Solidarity Music
(Radio Chiguiro)

28 ülkeden 54 sanatçının bir araya geldiği bu derleme, Fransız web radyo platformu Radio Chiguiro’nun aynı adlı plak şirketinden 13 Şubat’ta yayımlandı. ACIL; Afrika, ABD, Orta Doğu ve Avrupa’dan techno, amapiano, batida, downtempo, afro-house, abstract hip-hop, ambient, singeli, drum’n’bass, latin ve başka deneysel elektronik müziklere yer veren 49 parçadan oluşuyor. Bandcamp üzerinden 10 € karşılığında edinilebilecek albümden toplanan gelirin tamamı Türkiye’deki çalışmalarına destek için Fransız yardım kuruluşu Alliance Urgences’a bağışlanacak.

Sounds of Solidarity Vol​.​III
(Sounds of Solidarity)

Ukrayna’da savaştan etkilenenlerle dayanışmak amacıyla kurulan Roma merkezli müzik kolektifi Sounds of Solidarity, üçüncü derlemesiyle Türkiye ve Suriye’deki deprem bölgelerine destek olmayı amaçlıyor. 20 şarkılık albümün gelirleri, bölgede çalışmalarını sürdürmekte olan UNICEF Italia’ya aktarılacak.

Disruption, a tool for kindness.
(SouqSounds)

“Haklarından mahrum bırakılmış kişiler için sonik kültürlerin, komünal ruhun ve dayanışmanın seferber edilmesi” motivasyonuyla kolları sıvayan Leeds merkezli kolektif SouqSounds, Disruption, a tool for kindness. adını verdiği altı parçalık bas müziği toplamasından elde edilen geliri deprem bölgesinde aktif olarak çalışan oluşumlara ve Palestine Action’a yönlendirecek.

Turkey & Syria Earthquake Relief Comp, Vol. I
(Müstesna Records / Ransom Note)

Müstesna Records, Türkiye ve Suriye’deki deprem bölgelerindeki ihtiyaç sahipleriyle dayanışma amaçlı bir toplama albüm projesini hayata geçirdi. Londra merkezli çok yönlü oluşum Ransom Note’un tematik toplamalara odaklanan etiketi Dance Music From Planet Earth ile güç birliğinde hazırlanan Turkey & Syria Earthquake Relief Comp. albümünün 25 parçalık ilk bölümü Bandcamp aracılığıyla yayımlandı. Gilb’r, Fluctuosa, Dollkraut, Ahu, Basicdisarm, Eva Geist gibi isimlerden daha önce yayımmlanmamış kayıtlar bir arada. Elde edilecek gelir; Türkiye’de Bir Kira Bir Yuva, Suriye’de ise Molham Team organizasyonuna aktarılacak.

Jonah Parzen-Johnson & Berke Can Özcan – Friendship Music for Turkey
(Bağımsız)

Brooklyn’de yerleşik bariton saksafoncu Jonah Parzen-Johnson ve Berke Can Özcan’ın geçtiğimiz yıl İstanbul’da gerçekleştirdiği performanstan iki parçadan oluşan Friendship Music for Turkey isimli EP, depremden etkilenenlere destek olmak amacıyla Bandcamp üzerinden yayımlandı. Nisan 2022’de Borusan Müzik Evinde gerçekleşen konserden “Giant’s Sleep” ve “Roots” isimli, 10 dakikadan uzun iki parçada elektronikler, bariton saksafon ve ritmik unsurların ağırbaşlı diyaloglarını takip ediyoruz.