Takibe alınası bazı yeni sesler: Emre Can Swim

Bant Mag. No:74’te bir hayli geniş tür ve yaklaşım skalasında, pandemi sürecinde hayatımıza giren ve kendine kalıcı yer edinmeyi başaran müzisyen ve gruplara sorduk: Üretme motivasyonlarının temelini ne oluşturuyor? Müziklerinin dinleyicide nasıl hisler uyandırmasını hayal ediyorlar? Yakın gelecek planları neler? Son bir yıl müziğe genel olarak yaklaşımlarını nasıl etkileyen/dönüştüren bir süreç oldu/oluyor? Eşlikçi Spotify listemizle birlikte…

2020’de Müstesna Records etiketiyle Biz EP’sini yayımlayan İzmirli prodüktör ve DJ Emre Can Swim yanıtlıyor.

“Ortaya benim aracılığımla çıkan ve pek de jenerik seslerden oluşmayan bu parçalara bir türdaşım maruz kaldığında, arada konuşmadan kurulan köprüleri seviyorum.”

Duymayı ve dinlemeyi seviyorum, birbirinden alakasız aletlerin birbiriyle iletişim kurabilmesini, işitsel olarak algılanan ama görsel izdüşümleri mevcut olan bir sahne, doku ve groove oluşturabilmelerini seviyorum. Sınırsıza yakın rastgele opsiyon, beklenmedik harmoniler. Ortaya benim aracılığımla çıkan ve pek de jenerik seslerden oluşmayan bu parçalara bir türdaşım maruz kaldığında, arada konuşmadan kurulan köprüleri seviyorum. Parçalar üzerine düşünürken aklımdan belli ruh hâlinde yaşanan bir diyalog ve sahne geçiyor, elementlerin birbiri ile iletişimini ve dizilimini de bu düşünce ile yapmayı seviyorum. Motivasyonum aşağı yukarı bu arzularıma dayanıyor.”

“Dinlendiğinde benim hissettiklerime paralel bir şeyler hissedilebilirse ne âlâ, onun dışında nereye ulaşabileceğini çok hayal edemiyorum. Anlaşılırsa düşündürür, belki motive eder, yoksa kapatılır çizgisindedir sanıyorum.”

“Kapanma zamanı genel olarak Aleksandir ile Artesian Sounds üzerine kafa patlattığımız, neler çıkarabilir, neler paylaşabiliriz üzerine konuşup planladığımız bir dönemdi. 2021 ve 22 için güzel şeyler planladık, heyecanlıyım. Darağaç Belediyesi, Apeiron Collective ve Lu Records üçgeninden ortaya çıkan, mahalle seslerinden oluşturduğumuz ses kütüphanesinden yayımlanacak bir kısaçalar mevcut, Vol.1’ın çıkışını ve ardından olursa devam serilerini iple çekiyorum. Pitohui’nin ‘Foton’ parçası üzerinde çalıştığım bir remiks var, ilginç olacak, yakın zamanda tamamlamayı hedefliyorum. Bir araya gelmeler başladığında 24 saat aralıksız çalacağımız bir parti planlıyorum.”

“Geçtiğimiz yıl içinde müzik yapabilme yetimin ve isteğimin günümüze dek giderek azaldığını hissediyorum. Müzik seçebilme konusunda bir sıkıntı yaşamıyorum, dört bir yandan müzik topluyorum hâlâ, ancak kendim yapabilme konusunda sıkıntılar yaşıyorum. Arada bir aletlerle oynasam da genel olarak kondisyonumdan tatmin olmadığım bir yıldı, ona odaklanmayı da bıraktım zaten zorlamıyorum, geri gelir biliyorum.”

“Takibe alın: Son dönemde tanıştığımız bazı yeni sesler” dosyasının tamamını okumak için buradan Bant Mag. No:74’e ulaşabilirsiniz.