Müzisyenlerden mektuplar: Nova Norda

Bant Mag. No:74’te müzisyenlerin farklılaşan hisleri, gerçeklikleri ve deneyimlerine kulak verelim istedik. Pandemi ve yaşanan türlü gelişmeler müziğe olan yaklaşımlarını nasıl değiştirip dönüştürüyor? Yeni üretimlerinde nasıl izler sürülebiliyor? Neler onları motive ediyor? Neler öğreniliyor? Neler çok can sıkıcı? Neler “devam” dedirtiyor? Sorularımızı Türkiye ve dışarıdan pek çok müzisyene, DJ’e yolladık. Yanıt alabildiklerimizden size mektuplar topladık. 

Son olarak Korhan Futacı düeti “Cehennem”i dikey video klibiyle yayımlayan Nova Norda yanıtlıyor.

“Kendimize üretmenin yeni yollarını yarattık ve bütün bunlar tatmin edici sonuçlar verdi.”

“Sabrımın sınırlarının ötesini görmeye ant içmiş olabilirim. Konserler benim en büyük motivasyon kaynağımmış kesinlikle. Sürekli koca bir kalabalıkla aynı anda çılgınlar gibi dans edip aynı enerjiyi hissetmek, benim için sonrasında yaratıcı üretimlere dönüşen bir yakıtmış.” 

“Pandeminin ilk aylarında kendimi dünyaya hem kızgın hem kırgın, hüzünlü ya da agresif şarkılar yaparken buldum. Bu şarkılar başta bana üvey besteler gibi geldi, ama sonradan yaşadıklarımı dürüstçe anlatmaları beni cesaretlendirdi. İlk olarak aralıkta depresyon 101 niteliğinde ‘Bakma Bana Öyle’ yayınlandı, mart ortasında yayınlanacak ikincisiyse cayır cayır agresyonla tütüyor.”

“Derken birkaç ay sonra yavaşça o depresyon üzerimden sıyrılmaya başladı. Biz müzisyenlere herhangi bir güvencenin bir türlü sağlanamaması kalbimi kırsa da, psikolojik olarak en zorlayıcı şartlarda bile pes etmeden çalışmaya devam edebilmek beni tekrar motive etmeye başladı o ara. EVDE projesini hayata geçirdik, kendimize üretmenin yeni yollarını yarattık ve bütün bunlar tatmin edici sonuçlar verdi.”

“Yine de, içimiz rahat bir şekilde tekrar konserler vereceğimiz günleri iple çekiyorum. Tüm ekibimle birlikte içimizde sabırla büyüyen dev bir enerji var. Açığa çıkacağı gün konserlerimiz nasıl bir boyuta geçecek, merakla bekliyorum. Doğum gününü bekleyen naif bir çocuğun hevesiyle bekliyorum.”

“Nasıl günler bu günler: Müzisyenlerden mektuplar” dosyasının tamamını okumak için buradan Bant Mag. No: 74’e ulaşabilirsiniz.

Yükleniyor...