Söz plak şirketlerinde: Hexe Music

Bant Mag. No:74’te Türkiye’den ve dünyadan, 2020’yle birlikte çeşitli süreçlerden geçen çok farklı ölçekler ve farklı motivasyonlardaki plak şirketlerine sorduk: Bu süreçten işler nasıl etkilendi? Müziğe olan yaklaşım ve üretimleri değiştiren / dönüştüren bir süreç oluyor mu? Oluyorsa ne anlamda oluyor? Talepler neler? Öğrenilen bir şeyler oldu / oluyor mu?

Hexe Music yanıtlıyor

Merkez: İstanbul
Katalogda kimler var: Make Mama Proud, Astrovelvet, Godbud, KLAN
Ne zamandır var: Ocak 2020’de kuruldu.

“Sektör ve scene olarak hazırlıksız yakalandığımız bu dev krizi ‘geçecek bir acil durum’, ‘olağanüstü hâl’ gibi görmeyi bir süre önce kenara bıraktık ve günün gerçeği olarak almaya çalışıyoruz.”

“Hexe Music 2020’nin Ocak ayında kurulmuş; çekirdek kadrosu Hatice Arıcı, Murat Mrt Seçkin ve Deniz Cansever’den mütevellit, birlikte çalıştığı müzisyen ve çokça suç ortağı ile üreten bir booking & menajerlik oluşumu ve müzik label’ı. Sevdiğimiz karanlık, puslu havalara ait sesleri ön plana çıkarabileceğimiz, yüzü yeraltına dönük bir oluşum tasarlamayı tercih ettik. Bu kuruluş hayali ve hevesi tam mevzunun 1-2 ay öncesine denk geliyor, Hexe Music, kuruluşu itibariyle pandeminin içine doğdu, bu süreçte kendisini ve birlikte üreteceği paydaşları sürdürülebilir kılma planı; müzik odaklı içerikler oluşturmak, mevcut içerik ve üretimlere değer katabilmek ve marka / sponsor iş birlikleri ile yine müzik üretimine dönecek kaynaklar sağlayabilecek bir ekosistem oluşturmaktı. Bu planda kilit noktada duran etkinlikler ve marka / sponsor iş birlikleri kısmı bir yıldır pek gerçekleşebilmiş değil, malum. Fikir, deneyim ve istek dışında bir sermaye olmadan doğduğu dünyada, kültür ve müzik endüstrisinin DIY ve kendi-kaynaklı her ekibi gibi, sağlam bir tokatla başladık ve ilk senemiz yorucu geçti. Yine de devam edebiliyor olmak, yapımcı belgeli ve dağıtımcı kanalları ile ilişkili bir etiket olmak, birçok bağımsız müzisyene müzik yapım ve yayım kısmının sözleşme, dağıtım, telif vb. kısımlarına dair bile bilgilerimizi paylaşabilmek, destekleşebilmek nefes aldırıyor. Devamlılık ve üretimde ısrar konularında çokça konuşmalar yapıyoruz. Birbirimizi kaldırıyoruz, adapte olmaya çalışıyoruz.”  

“Pandemi sürecinde birbirimize destek olmak adına en başta kurguladığımız çizginin dışına çıktığımız anlar da oldu elbette. Sektör ve scene olarak hazırlıksız yakalandığımız bu dev krizi ‘geçecek bir acil durum’, ‘olağanüstü hâl’ gibi görmeyi bir süre önce kenara bıraktık ve günün gerçeği olarak almaya çalışıyoruz, adapte olabileceğimiz yeni bir yapılanma süreci yaşıyoruz. Odağımız üretimin sürmesini sağlamak. 2021 itibariyle çok büyük ağırlıkla label ve içerik üretimi odaklı, hard copy ve merch üretebildiğimiz bir sistem hedefliyoruz. Burada amaç sadece süreci atlatmak değil; hâlihazırda kendine çok fazla sahne bulamayan ekiplere de sürdürülebilirlik açısından kaynak sağlayabilmek. Tabii bir yandan yeniden konserlerde buluşabileceğimiz günlerin hevesi de içimizde duruyor, tam zamanını bilmesek de, elbet bir gün yeniden çeşitli canlı performans içerikleri üreterek müzisyen, görselci, tasarımcı, sesçi, ışıkçı, rodi, biletçi ve sahne amiri gibi memleketin ince ip üzerinde gezinen alternatif ve yeraltı sahnesinin emekçilerine alan ve gelir sağlayabileceğimiz günler gelecek umuyoruz.”

“Kimseden bir talebimiz yok aslında, yani talep edilecek bir mecra da oluşmuş değil. Pandemi öncesinde de bağımsız müzik alanında yıllardır çokça oluşum, kolektif, sendikalaşmaya ve sorunları çözmeye yönelik değerli girişimler oldu, o dönemki oluşumlarımızla ve kişisel olarak birçoğunda yer aldık. Pandeminin ilk zamanlarından beri kendi hacmimizce sesimizi duyurabileceğimiz her ortamda bir birliktelik ve plan gerektiğini söyleme çalışıyoruz, birlikte üretime dair etkinlikler ve fikirler oluşturuyoruz, herkes çabaladı, çabalıyor. Hükümet, devlet ya da bazı erkleri tutan köşelerden bir beklentimiz yok. Talebimiz, soruna ya da çözüme dair bir fikri olan insanların bizimle iletişime geçmesi olabilir ancak. Elimizden geldiğince ve boyumuz eriştiğince dayanışmalar, projeler ve fikirler üretmeye, kaşımaya ve tırmalamaya devam edeceğiz. Siz de ediniz. Talebimiz budur.” 

“Öğrenilen çok şey var, unutulan çok şey var, özlenen çok şey var. Herhâlde en temel dersler; her koşula hazır ol, değişen koşulları ve yeni gerçekleri kabul et, üretmekten vazgeçme. Saçma bir kişisel gelişim kitabı arka kapağı gibi oldu ama, bilmediğimiz bir şey öğrenmedik aslında. Üretmeye devam!”

“Günün gerçeklikleri ve olası yollar: Söz plak şirketlerinde” dosyasını okumak için buradan Bant Mag. No:74’e ulaşabilirsiniz.

Yükleniyor...