Dayanışma için “arkadaşlık müziği”

Yazı: Güven Yalın - Fotoğraf: Özge Balkan

Brooklyn’de yerleşik bariton saksafoncu Jonah Parzen-Johnson ve Berke Can Özcan’ın geçtiğimiz yıl İstanbul’da gerçekleştirdiği performanstan iki parçadan oluşan Friendship Music for Turkey isimli EP, depremden etkilenenlere destek olmak amacıyla Bandcamp üzerinden yayımlandı. 

Nisan 2022’de Borusan Müzik Evi’nde gerçekleşen konserin canlı kaydını Can Aykal gerçekleştirmiş. “Giant’s Sleep” ve “Roots” isimli, 10 dakikadan uzun iki parçada elektronikler, bariton saksafon ve ritmik unsurların ağırbaşlı diyaloglarını takip ediyoruz.

Gelirinin tamamının bölgeye ve ihtiyaç sahiplerine aktarılacağı EP’nin dayanışmaya çağıran isminin ardındakileri ve yayın motivasyonunu Johan Parzen-Johnson şöyle anlatıyor:

Bu şarkılar belirli bir türde arkadaşlık müziği. Oldum olası tanıdığınız insanlarla kurduğunuz arkadaşlık gibi bir şey değil. Hemen hemen hiç bilmediğiniz ama tanımaktan keyif aldığınız biriyle kurduğunuz hızlı ve rahat bir bağ. Anlık dostluk. Berke’yle birlikte iki buluşmada yalnızca beş günü birlikte geçirdik. Ama bu hiç önemli değil. Biz ânında arkadaş olduk.

Uzaktan bir şeyler olduğunu izlemek ve kötü hissetmek kolay. Empati, yabancılar için var. Ama Türkiye’de şu an nasıl hissedildiğini hayal etmeme gerek yok çünkü Berke orada yaşıyor ve bana anlatıyor. Onun yakınları için faydalı olmak istiyorum. Kim bilir, belki bir gün dünyanın her yerinde Berke gibi arkadaşlarım olur. Bu esnada bana Türkiye’deki depremden etkilenenlere destek olmak konusunda yardımcı olabilir misiniz?