DC Comics’ten ilginç kampanya: “Kitap oku, kahraman ol”

Çizgi roman aleminin en köklü oluşumlarından biri olan DC Comics, ABD’deki çocuklar arasında, başta kendi yayınları olmak üzere, kitap okuma alışkanlığını geliştirmek üzere yeni bir kampanya başlattı.

“Be a hero, read a book” (Kitap oku, kahraman ol) başlığı altında başlatılan kampanya kapsamında her ay yeni bir çizgi poster yayınlayacak olan DC, kendi çizerlerinin ellerinden çıkmış bu çalışmaları poster, sticker, kitap ayracı gibi farklı formatlara uyarlayacak. Her görselde DC aleminden bir kahramanı elinde bir çizgi romanla göreceğimiz “Be a hero, read a book” posterlerinin ilki paylaşıldı.

DC Comics’in çocuk yaştaki okuyuculara hitap eden yayın ağları DC Zoom ve DC Ink’ten çıkmış kitaplara da dikkat çekecek kampanyanın ilk posterinde Batman’i üzerinde kostümüyle birlikte bir çizgi roman okurken görüyoruz. Justice League, Detective Comics ve The Flash gibi DC serilerine çizgileriyle hayat veren Francis Manapul tarafından hazırlanan posterde Batman’in elindeki çizgi roman da DC Zoom’dan yayımlanmış grafik roman Super Sons: The PolarShield Project.

be a hero

Serinin sonraki posterlerinde hangi karakterleri göreceğimiz merak konusu. Tabii bu projenin ve sloganın genç nesiller üzerinde ne denli etki yaratacağı da…