“Batman: Earth One” üçüncü bölümle dönüyor

2012’de yayına başlayan Batman: Earth One serisinin uzun zamandır merakla beklenen devam hikâyesi için tarih belirlendi. 8 Haziran 2021’de raflarda yerini alacak Vol. 3 için kapak tasarımı da paylaşıldı.

DC’nin uzun soluklu Earth One serisi Superman anlatısını farklı bir orijin hikâyesi ile ele almaktaydı ve 2010 yılında Superman: Earth One ile başladı. İkinci seriyle Kara Şövalye’nin evreninde farklı bir başlangıç yapan seri, Geoff Johns ve Gary Frank imzası taşıyor. Jon Sibal ve Brad Anderson da seriyi basıma hazır hâle getiren isimler. Johns ve Frank, son dönemde mini hikâye Batman: Three Jokers için güçlerini birleştirmişti. 

İkinci serisi 2015 yılında çıkan hikâye, çizgi roman dünyasına yeni dalanlar için de bir tür giriş kapısı olarak tanımlanıyor. Seride Bruce Wayne’in aile ağacında bir değişiklik yapılmış ve Arkham aile ağacıyla bağlantılandırılmış; Harvey Dent karakterine de yeni bir bakış getirilmişti.

Yeni bölümde neler olacak?

Serinin üçüncü bölümüyle ilgili yapılan açıklamalara göre Bruce’un büyük babası Adrian Arkham yeni bölümde yer alacak ve iki aile arasındaki bağlantılar daha da detaylandırılacak. Tabii ki Gotham, bir grup hırsız çetesi tarafından terörize edilecek. Ağır silahlar kullanan çetenin, silah sağlayıcılarının Harvey Dent olduğunu öne sürmeleriyle birlikte ikinci bölümde açıkça öldüğünü gördüğümüz Dent konusu yeniden çözülmeyi bekleyen bir sır olarak Batman’in karşısına çıkacak. Ayrıca kapak fotoğrafı, yarasalara tapan antik kabile Miaganilerin de yeni bölümde yer alacağının ipucunu veriyor.

Earth One serisinde Joker’i görecek miyiz?

Johns ve Frank’in Three Jokers işinden bahsetmiştik. Peki bir Batman orijin hikâyesi olan Earth One serisinde Joker’i ne zaman göreceğiz? İkili bu konuda Batman’in baş düşmanını işlemek için doğru zamanı beklediklerini açıklıyor. Hatta Joker’in geleceği bölüm için tohumları ilk bölümden ektiklerini de ekliyorlar. Demek ki Batman: Earth One için uzun soluklu planlar gündemde.

Diğer Earth One serilerinden gelişmeler

DC’nin Earth One serisi Superman ve Batman’in ardından Wonder Woman, Teen Titans ve Green Lantern için hazırlanan maceralarla genişletilmişti. Green Lantern Earth One’ın ikinci bölümü geçtiğimiz ağustos ayında yayımlandı. Wonder Woman’ın Earth One serisinin 3. bölümünün gelecek yıl raflarda yerini alması planlanıyor.

Johns ve Frank’ın ufukta görünen diğer serisi: Geiger

Johns ve Frank ikilisi, Watchmen ve DC kahramanlarını bir araya getiren Doomsday Clock’ın devam hikâyesini bitirdikten sonra yeni bir duyuru paylaştı: bir süredir gizlice üzerinde çalıştıkları postapokaliptik bir çizgi roman. Bu seri, nükleer savaş sonrası radyoaktivite ile mücadele eden bir dünyada geçecek. Geiger isimli kahramanı anlatacak serinin ilk bölümü Nisan 2021’de geliyor.

Yazı: Biçem Kaya