de Young Müzesi’nden Frida Kahlo sergisi: “Görünüşler Aldatıcı Olabilir”

San Francisco’nun Golden Gate parkındaki de Young müzesi, sanatçı Frida Kahlo’ya adadığı Frida Kahlo: Appearances Can Be Deceiving (Görünüşler Aldatıcı Olabilir) sergisi için hazırlanıyor.

Frida Kahlo’nun 1954’teki ölümünden 50 yıl sonra kilitlendiği yerden çıkarılan eşyalarının görüleceği sergide, fotoğraflar, mektuplar, mücevherler, kozmetik eşyalar ve renkli giysiler yer alıyor. Ayrıca sergide, aralarında sanatçının hayatını kapsayan çizimler, resimler ve bir taş baskının da bulunduğu toplam 34 eser var. San Francisco Güzel Sanatlar Müzeleri direktörü ve CEO’su Thomas P. Campbell, sergiyi “Parlak çalışmaları Meksika kültürüne önemli bir pencere sağlayan ve sıra dışı kişiliğiyle birçok kişiye ilham kaynağı olmayı sürdüren 20. yüzyılın en yenilikçi sanatçılarından birinin çok yönlü bir portresini çiziyor” sözleriyle niteledi.

Frida Kahlo: Appearances Can Be Deceiving, aslında 21 Mart’ta başlayarak 26 Temmuz’a kadar ziyaretçilere açık olacaktı. Ancak, COVID-19 salgını önlemleri nedeniyle açılış ertelendi. de Young müzesinin web sitesinde, serginin bahar sonuna ertelendiği yazıyor olsa da müze yetkilileri, Legion of Honor ve de Young’da 30 Haziran’a kadar hiçbir etkinlik yapılmayacağını açıklamıştı.

Yazı: Mine Metin