Deftones’un 20 yaşına giren albümüne Robert Smith’li, DJ Shadow’lu remiks derlemesi

Deftones diskografisinin en özel albümlerinden White Pony, 20 Haziran’da 20. yaşına girmişti. Geçtiğimiz ay Ohms isimli yeni bir albüm yayımlayan ekip, bu klasiği de bir remiks derlemesiyle taçlandırmaya karar verdi.

Remiks derlemesinin adı Black Stallion ve White Pony’nin 11 Aralık’ta piyasaya sürülecek genişletilmiş versiyonunda yer alıyor. “Digital Bath”, “Passenger”, “Knife Party” ve “Change” gibi büyük Deftones şarkılarının yer aldığı albümün remiksleri geçtiğimiz yazdan bu yana gündemde. Beklentiyi epey yükselten bir kadro oluşturulmuş doğrusu. The Cure solisti Robert Smith, Linkin Park üyesi Mike Shinoda, DJ Shadow, Squarepusher, Blanck Mass, Phantogram gibi isimler, White Pony parçalarına el atmış. Solist Chino Moreno, remiks listesinde yer alan isimlerden bazılarının, orijinal albümün hazırlık sürecinde kendilerine ilham vermiş müzisyenler olduğunun altını çiziyor.

Derlemeden dinlemeye açılan ilk parça, Kanada çıkışlı electro-pop grubu Purity Ring’in “Knife Party” remiksi.

11 Aralık’ta tamamı yayımlanacak Black Stallion şarkı listesi de şöyle:

01. Feiticeira (Clams Casino remix)
02. Digital Bath (DJ Shadow remix)
03. Elite (Blanck Mass remix)
04. Rx Queen (Salva remix)
05. Street Carp (Phantogram remix)
06. Teenager (Robert Smith remix)
07. Knife Prty (Purity Ring remix)
08. Korea (Trevor Jackson remix)
09. Passenger (Mike Shinoda remix)
10. Change (In the House of Flies) (Tourist remix)
11. Pink Maggit (Squarepusher remix)

Deftones’un dört yılın ardından yayımladığı yeni albümü Ohms, ekibin White Pony’de dâhil olmak üzere ilk dört albümünün prodüktörlüğünü üstlenen Terry Date’le yeniden güçlerini birleştirmesiyle hayat bulmuştu. Nostaljik beklentiler içine girsek de Ohms’un büyük oranda sınıfta kaldığını üzülerek belirtmek gerek.